آموزش رفع خطای Mixed Content در وردپرس

با عرض سلام و درود خدمت تمامی شما عزیزان، امروز هم با ارایه یک مقاله جذاب در زمینه رفع یکی از خطاهایی که در سایت های وردپرسی بسیار اتفاق می افتد با شما هستیم. خطای Mixed Content یا محتوای ترکیبی که حتما شما نیز به عنوان مدیر سایت با آن روبرو شده اید. اگر هم تا به حال با آن آشنا نبودید در ادامه همراه ما باشید تا با مفهوم آن آشنا شوید.

خطای mixed content چیست؟

این خطا هنگامی که شما در سایت خود گواهینامه ssl را به شکل ناصحیح و ناقص نصب می کنید و آدرس سایت خود را از HTTP به HTTPS منتقل می کنید در سایت شما روی می دهد.

اگر در یک صفحه ای که بصورت HTTPS است لینک هایی با پروتکل HTTP وجود داشته باشد، آنها به صورت رمزگشایی نشده از سرور وب شما روی مرورگر کاربر نمایش داده می شوند. این سبب می شود که خطای”محتوای ترکیبی” یا خطای mixed content در سایت شما روی می دهد.

این مورد معمولا وقتی شما از ssl رایگان که معمولا شرکت های هاست ارایه می کنند استفاده می کنید بیشتر رخ می دهد. همچنین در مقاله ای با عنوان “تفاوت اس اس ال ssl رایگان و غیر رایگان” موارد بیشتری در این زمینه ارایه شده است که پیشنهاد می شود مطالعه فرمایید.

روش های تشخیص خطای محتوای ترکیبی (mixed content) در سایت

اگر می خواهید ببینید که آیا این خطا در سایت شما روی داده است یا خیر بایستی حالت Inspect مرورگر خود را فعال نمایید. برای اینکار در صفحه سایت خود راست کلیک کرده و گزینه Inspect را انتخاب نمایید همچنین با فشردن همزمان کلیدهای Shift+Ctrl+C صفحه کلید نیز این حالت برایتان فعال می گردد.

بعد از فعالسازی حالت اینسپکت مرورگر بایستی برای مشاهده این خطاها به تب Console آن بروید. در زیر یک تصویر که حاوی خطای mixed content می باشد برای شما درج گشته است.

خطای mixed content در تب console مرورگر
خطای mixed content در تب console مرورگر

در سایت شما ممکن است هر چیزی باعث این موضوع شده باشد. مثلا لینک تصاویر یا ویدیویی که در یک صفحه از سایت خود درج کردید یا حتی لینک فایل های فونتی که در سراسر سایت خود از آن ها استفاده می کنید. بنابراین شما بایستی صفحاتی که در آن ها این خطا رخ داده است را بررسی نمایید و اگر لینکی در آن ها بصورت HTTP است را به HTTPS تبدیل نمایید.

همچنین سایت Sucuri نیز با اسکنر رایگان و قوی خود امکان بررسی سایت را به شما می دهد. این اسکنر میتواند مشکل محتوای ترکیب شده وب سایت شما را حل کند. در زیر نمونه ای از شناسایی این خطاها که بدلیل راه اندازی گواهینامه ssl روی سایت وردپرس بصورت نادرست بوده است درج شده است.

بررسی ارور mixed content در سایت Sucuri
بررسی ارور mixed content در سایت Sucuri

ارور mixed content در سایت باعث چه مشکلاتی می شود؟

برخی از مواردی که ممکن است در سایت هایی که این مورد وجود دارد در زیر برایتان درج شده است که میتوانید مطالعه نموده و اگر در سایت خود یکی از آن ها را مشاهده کردید سریعا نسبت به حل آن اقدام نمایید.

کاهش سرعت سایت وردپرس

یکی از مواردی که با وجود ارور mixed content در سایت شما ممکن است رخ دهد کاهش سرعت سایت شما می باشد. زیرا  برخی از لینک ها در حالت http لود می شوند و سرور یا حتی خود وردپرس تلاش می کنند تا آن ها را به https تبدیل کنند که باعث کاهش سرعت می گردد.

لود نشدن فونت و یا آیکن ها در سایت وردپرس

در برخی از مواقع نیز در سایت شما آیکن ها به شکل مربع نمایش داده می شوند و یا فونت های سایت بخوبی نمایش لود نمی شوند. حتی با اینکه شما در تنظیمات قالب خود فونت ها را تنظیم کردید ولی باز هم آن فونت ها در سایت شما لود نمی شوند و یک فونت ساده و زشت در سایت خواهید داشت.

عدم لود کامل سایت

گاهی اوقات نیز به دلیل وجود موارد زیاد سایت کامل لود نمی شود و یا اینکه وقتی در سایت مثلا در رنگ بندی آن تغییری ایجاد می کنید متوجه می شوید که در سایت این تغییرات اعمال نمی شود و طبق تجربه یکی از دلایل این مورد می توانید همین موضوع بوده باشد.

کاهش فروش سایت

امروزه بدلیل افزایش جرایم اینترنتی همواره در تلویزیون و سایر رسانه ها به کاربران توصیه می کنند که از سایت هایی که HTTPS هستند و قفل سبز رنگ دارند خرید نمایند. وقتی شما در سایت خود خطای mixed content را داشته باشید، قفل سایت شما سبز نخواهد شد و یا خطای Your connection is not private در سایت شما نمایش داده می شود، بنابراین کاربر سریع سایت شما را ترک خواهد کرد.

خطای Your connection is not private
خطای Your connection is not private

تاثیر بر امنیت سایت

همان طور که اطلاع دارید گواهینامه SSL اطلاعاتی که بین کاربر و سایت تبادل می شوند را رمزگذاری می کند و از لود رفتن آن ها تا حد زیادی جلوگیری می کند و باعث افزایش امنیت سایت می شود. حال اگر در سایت شما پیکربندی SSL بخوبی انجام نشده و دارای خطا بوده باشد طبیعتا بصورت ناقص عمل کرده و روی امنیت اطلاعات تاثیر می گذارد.

روش های رفع خطای Mixed Content در سایت های وردپرسی

در زیر روش هایی که می توان با استفاده از آن ها این خطا را برطرف کرد را برای شما بیان کردیم تا با استفاده از آن ها این خطا را در سایت خود حل نمایید. پس موارد را مشاهده کرده و بهترین گزینه را در انتخاب نمایید.

استفاده از افزونه جانبی

برای وردپرس افزونه های زیادی منتشر شده است و برای حل خطای mixed content و مواردی که مربوط به نصب گواهینامه ssl روی وردپرس می شوند نیز افزونه هایی ارایه شده است. افزونه Really Simple Plugins (ssl واقعا ساده) برای این منظور در مخزن وردپرس وجود دارد و کافیست آن را نصب و فعال نمایید تا مشکلات سایت شما را تا حد زیادی حل شود.

استفاده از این افزونه ها تا حد زیادی مفید است اما باز هم یک سری موارد را ممکن است در سایت ایجاد کند. چون این افزونه ها به اجبار لینک های http را به https تبدیل می کنند ممکن است در سایت مسایلی مانند کاهش سرعت مشاهده گردد.

تغییر لینک های http به https

اگر سایت شما محتوای کمی دارد می توانید با ویرایش بخش هایی که خطا دارد و تغییر لینک ها از http به https به راحتی و بدون استفاده از افزونه جانبی این مورد را در سایت خود حل نمایید. مثلا اگر در برگه ای این خطا رخ می دهد و قفل قرمز یا زرد را در نوار آدرس مرورگر مشاهده می کنید. بایستی لینک هایی که در آن برگه استفاده کردید را بررسی نمایید.

اگر سایت شما دارای محتوای زیادی است این کار اصلا به صرفه نیست. برای اینکار در وردپرس افزونه ای ساده به نام Better Search Replace وجود دارد که به شما اجازه می دهد در دیتابیس بگردید و مواردی را که می خواهید در کل دیتابیس سایت خود تغییر دهید. این افزونه را از اینجا می توانید دریافت نمایید.

شما با این افزونه می توانید دامنه قبل از نصب ssl خود را به صورت زیر در آن جستجو کرده و با دامنه https شده خود در کل دیتابیس جایگزین نمایید.

برای کار با این افزونه بعد از اینکه آن را نصب  و فعال کردید از منو پیشخوان به قسمت ابزارها و سپس Better Search Replace بروید. در صفحه باز شده می توانید مانند تصویر زیر عبارتی که می خواهید جستجو شود را در کادر اول وارد نمایید، سپس عبارتی که می خواهید جایگزین عبارت قبل شود را در کادر دوم درج کنید.

تغییر لینک های http به https با افزونه better search replace
تغییر لینک های http به https با افزونه better search replace

در کادر پایین آن نیز می توانید جداول مورد نظر دیتابیس را انتخاب کنید تا در آن ها این عملیان انجام شود. در پایین صفحه نیز گزینه Run as dry run? قرار دارد گه اگر تیک آن را بگذارید فقط در دیتابیس جستجو انجام می شود و تغییری در آن روی نمی دهد، اما اگر تیک آن را بردارید در دیتابیس جایگزینی نیز صورت می پذیرد.

توجه: قبل از شروع جایگزینی حتما از دیتابیس خود بکاپ گیری نمایید تا در صورت رخ دادن مشکلی بتوانید آن را بازگردانی نمایید.

برای شروع عملیات نیز روی دکمه پایین صفحه کلیک کنید. این فرایند ممکن است تا چند دقیقه نیز طول بکشد. بعد از پایان فرایند نیز می توانید این افزونه را از روی سایت خود حذف نمایید و دیگر نیازی به آن ندارید.

سخن پایانی

امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده و تمام نکاتی که برای حل خطای mixed content ارایه شده برای حل مشکل شما مناسب بوده باشد. در صورتی که سوال یا مشکلی بود می توانید در بخش دیدگاه های این مقاله درج نمایید. همچنین در خدمات نصب و راه اندازی ssl که توسط ما انجام می شود هیچ کدام از خطاهای قبل رخ نمی دهد و ما بدون استفاده از افزونه های جانبی این گواهینامه را روی سایت شما پیاده سازی می نماییم.

برچسب ها:

مقالاتی که می تواند مفید باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست