آموزش تغییر دامنه از http به https در گوگل کنسول

درود بر کاربر گرامی سایت کانفیگ وردپرس، تغییر دامنه از http به https در گوگل کنسول یک آموزشی است برای آن دسته از کاربرانی که گواهینامه اس اس ال تهیه کرده اند، و از قبل سایت خود را در گوگل کنسول ثبت کرده باشند. بصورت کلی بعد از اینکه هاست مناسب وردپرس را تهیه کردید، باید برای اینکه محتوای سایت شما در گوگل نمایش داده شود، آن را در سایت گوگل کنسول و یا همان گوگل وبمستر تولز سابق، ثبت نمایید.

در صورتی که در ابتدای طراحی سایت، برای افزایش امنیت سایت خود، از گواهینامه ssl استفاده نکرده بودید و بعداً اس اس ال تهیه کرده اید، سایت شما با لینک http در گوگل کنسول ثبت شده است.

شرایط تغییر آدرس سایت در گوگل کنسول

قبل از اینکه آدرس دامنه را در سایت Google Search Console تغییر دهید، باید شرایط زیر را فراهم کرده باشید.

  1. اطمینان داشته باشید که گواهینامه SSL به صورت صحیح و کامل در هاست شما نصب شده باشد.
  2. کلیه لینک های داخل سایت شما از http به httpS تغییر کرده باشند که بسیار مهم است.
  3. دامنه فعلی سایت شما که بدون S است، یعنی http است، باید در گوگل کنسول تایید (verified) شده باشد.

این موارد از مهم ترین گزینه هایی هستند که باید قبل از انجام کار به آنها دقت داشته باشید.

در این مقاله به شما آموزش می دهیم که چطور دامنه را از http به https در گوگل کنسول تغییر دهید. تقریبا همه شرکت های ارائه دهنده خدمات تخصصی نصب و راه اندازی SSL ، پس از نصب این گواهینامه امنیتی، هیچ توضیحی در این مورد به کاربر ارائه نمی کنند، در صورتی که تمایل دارید آمار دقیق تری را از گوگل کنسول خود دریافت نمایید، این آموزش را از آموزشگاه سایت کانفیگ وردپرس، از دست ندهید.

آموزش تصویری تغییر دامنه از http به https در گوگل کنسول

برای افزودن دامنه جدید که می خواهید با httpS باشد، بر روی گزینه add property که در تصویر زیر هم مشخص شده است، کلیک نمایید. از این بخش می توانید دامنه های دیگر خود را نیز اضافه نمایید.

آموزش اضافه کردن دامنه در گوگل کنسول
آموزش اضافه کردن دامنه در گوگل کنسول

بعد از کلیک بر روی گزینه اشاره شده در تصویر بالا، با توجه به اینکه می خواهید آدرس سایت خود را از http به httpS تغییر دهید، باید دامنه خود را در گوگل کنسول تایید نمایید. برای این منظور آدرس سایت خود را با httpS بصورت کامل (دقیقاً بصورتی که در نشانی وردپرس (URL) تنظیمات قرار دارد) در این بخش وارد نمایید. تصویر زیر به شما کمک می کند.

تایید دامنه در گوگل کنسول
تایید دامنه در گوگل کنسول

بعد از این مرحله باید دامنه جدید خود را که با httpS وارد کرده اید، تایید و verified نمایید که با توجه به اینکه از قبل دامنه را بدون httpS وارد کرده بودید و آن را تایید کرده بودید، روش کار را می دانید، پس ما از این مرحله عبور می کنیم.

انتقال اعتبار و سئو دامنه قبلی به جدید در گوگل‌‎کنسول

بعد از تایید دامنه جدید با httpS در گوگل کنسول، باید همه اعتباری که برای سئو دامنه های قبلی را به دامنه جدید که با گواهینامه SSL اس اس ال است، انتقال دهید. روش انتقال هم به صورت زیر است. البته این مورد ممکن است تا تایید گوگل اندکی زمانبر باشد.

دقیقاً مانند تصویر پایین، بر روی گزینه تنظیمات گوگل کنسول کلیک کرده و وارد settings شوید.

انتقال اعتبار و سئو دامنه قبلی به جدید در گوگل‌‎کنسول
انتقال اعتبار و سئو دامنه قبلی به جدید در گوگل‌‎کنسول

پس از اینکار، در بخش تنظیمات گوگل کنسول، باید بر روی change of address کلیک کرده و دامنه مد نظر را قرار دهید. دامنه ای که با httpS بود.

افزودن دامنه به گوگل کنسول
افزودن دامنه به گوگل کنسول

توضیحات لازم در تصویر زیر بیان شده است. از تصویری برای مرحله بعدی کمک بگیرید

تغییر دامنه در search console
تغییر دامنه در search console

نکته:در ورژن های جدید گوگل کنسول، اینکار بصورت اتوماتیک انجام می شود. پس اگر که در این بخش آدرس جدید سایت شما که با پروتکل امنیتی اس اس ال httpS است، در بخش New Site »نمایش داده نشد، هیچ نیازی به انجام ادامه کار ندارید.

ادامه آموزش تغییر دامنه از http به https در گوگل کنسول

کافی است که صرفاً منتظر باشید تا بصورت خودکار گوگل لینک سایت شما را به httpS تغییر دهد و همه امتیاز های سئو که برای لینک های قدیمی در نظر گرفته بود را به لینک های جدید منتقل کند.

در صورتی هم که آدرس سایت شما نمایش داده شده است، ادامه آموزش را دنبال نمایید.

اگر همه آموزش بالا را به دقت انجام داده باشید، دامنه شما در این باکس با پروتکل https:// نمایش داده می شود. در مرحله بعدی هم یک باکس شامل دو بخش مشاهده می نمایید که مقابل گزینه اول یعنی 301-redirects هستش بر روی گزینه کلیک نمایید تا هر دو آدرس ثبت شده در گوگل کنسول بررسی شود و آدرس های قبلی که روی http:// بودند به به پروتکل امن https:// به صورت 301 ریدایرکت شوند.

ریدایرکت دامنه در گوگل کنسول
ریدایرکت دامنه در گوگل کنسول

بخش دیگر را verification می نامند. باید بر روی گزینه confirm کلیک نمایید. در مرحله آخر نیز گزینه آخر که در آن عبارت Submit the change of address request نوشته شده است، بر روی دکمه submit کلیک کنید تا پیغام موفقیت آمیز بودن تغییر آدرس سایت وردپرسی شما در گوگل نمایش داده شود.

در صورتی که مانند تصویر بالا تیک سبز رنگ ظاهر شد، یعنی مراحل را بصورت کامل پشت سر گذاشته اید.

با انجام همه کار های بالا، در روز های آینده شاهد این خواهید بود که آمار ورودی به لینک های httpS سایت شما بیشتر شده و آمار ورود با لینک های http کم تر می شود.

آموزش تغییر دامنه از http به https در گوگل کنسول
آموزش تغییر دامنه از http به https در گوگل کنسول

جمع بندی آموزش تغییر دامنه در گوگل کنسول

کاربر گرامی، در آپدیت های جدید گوگل کنسول، بجز مواردی که مربوط به افزایش سرعت سایت است، به ارتقا امنیت سایت بسیار توجه شده است. یکی از این موارد داشتن گواهینامه اس اس ال است که در تفاوت اس اس ال ssl رایگان و غیر رایگان را بررسی کرده ایم و باگ امنیتی گواهینامه SSL رایگان را هم توضیح داده ایم.

به شما عزیزان توصیه می کنیم برای پیشگیری از هک شدن سایت  خود، امنیت وردپرس سایت خود را افزایش دهید.

برچسب ها:

مقالاتی که می تواند مفید باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست