چگونه بفهمیم سایت هک شده است

چگونه بفهمیم سایت هک شده است؟ علائم و نشانه های هک شدن سایت وردپرس چیست؟ روش های جلوگیری از هک شدن وردپرس چه مواردی می باشد؟ همه این سوالات ممکن است برای شما پیش آمده باشد و احتمالا زمان زیادی را صرف یافتن پاسخی برای آن‌ها کرده‌اید. ما در این مقاله به تمام این سوال‌ها پاسخ می دهیم و سعی می کنیم موارد مهمی که به شما کمک می کند را بیان نماییم، پس با ما همراه باشید.

هک شدن سایت همیشه یک خبر بد برای مدیران سایت است و عکس‌العمل اکثر آن‌ها وقتی متوجه این مشکل در سایت خود می شوند مشابه خواهد بود. وقتی سایتی هک می شود معمولا مواردی را می توانیم در آن مشاهده نماییم که جزو نشانه های هک شدن سایت می باشند، این نشانه‌ها ممکن است در همه سایت‌ها مشابه نباشند و در هر سایت با سایت دیگر تفاوت داشته باشد.

اما اگر شما یکی از مواردی که در زیر برایتان ذکر شده است را در سایت خود مشاهده کردید بایستی به سرعت نسبت به بررسی و پاکسازی سایت هک شده خود اقدام نمایید. اگر شما سایت خود را پاکسازی نکنید بعد از مدتی گوگل آن را در لیست سیاه خودش قرار می دهد که باعث جریمه و افت شدید سئو سایت می شود.

چگونه بفهمیم سایت هک شده است؟

از آنجایی که ما سایت‌های هک شده زیادی تا به امروز پاکسازی کردیم. در هنگام بررسی آن‌ها با موارد مختلفی که نشان می داد این سایت هک شده است روبرو می شدیم. بنابراین تصمیم گرفیتم نشانه های هک شدن سایت را در این مقاله برای شما نیز مطرح کنیم و شما را با این موارد آشنا نماییم. در ادامه این موارد برای شما معرفی می شوند و امیدواریم هیچ وقت آن‌ها را در سایت خود مشاهده نکنید 😊

نتایج جستجو

هنگامی که کاربران سایت شما را در نتایج گوگل می بینند، اگر سایت شما هک شده باشد گوگل با پیغام This site may be hacked به آن‌ها اعلام می کند که سایت شما هک شده است.  باید مراقب باشید که گوگل زودتر از شما متوجه هک شدن سایت نشود که خیلی زود از نتایج جستجو گوگل حذف می شوید.

در برخی از سایت‌های هک شده مرورگرها با نمایش پیامی مبنی بر مخرب بودن سایت به کاربران خود اخطار می دهند و اجازه باز کردن سایت را به آن‌ها نخواهند داد. این پیغام به کاربران یادآوری می کند که اگر از این سایت استفاده نمایید، ممکن است که رایانه و سیستم شخصی شما آسیب ببیند.

دلایل هک شدن سایت

دلایل هک شدن سایت

اعلان در اکانت گوگل کنسول

یکی از روش‌هایی که در آن از هک شدن سایت و یا ورود بدافزار به آن مطلع می شوید سرویس گوگل کنسول است که به شما در مورد وجود مشکلات امنیتی در سایتتان هشدار می دهد. برای این مورد مشاهده این مورد کافیست از داخل گوگل کنسول به بخش Security issues مراجعه نمایید. در این بخش اگر مشکلی از بابت امنیت در سایت شما وجود داشته باشد گوگل آن‌ها را به شما نمایش خواهد داد.

یکی از علائم هک شدن سایت وردپرس در گوگل کنسول

یکی از علائم هک شدن سایت وردپرس در گوگل کنسول

نمایش خطای Deceptive site ahead

اگر سایتی آلوده بوده و در آن کدهای مخرب تزریق شده باشد، هنگام ورود کاربران به آن خطای Deceptive site ahead در صفحه مرورگر نمایش داده می شود که نشان دهنده این موضوع است که سایت دارای کدهای مخرب بوده و مرورگر از ورود کاربر به این سایت جلوگیری می کند. معمولا در سایت‌هایی که این پیغام نمایش داده می شود حجم آلودگی بسیار زیاد می باشد و می بایست به سرعت نسبت به ویروس کشی سایت خود اقدام نمایند.

خطای Deceptive site ahead

خطای Deceptive site ahead

اسکن سایت برای تشخیص ویروس

تعدادی سایت اسکن آنلاین وجود دارد که شما می توانید سایت خود را در آن بررسی نمایید و میزان امنیت آن و یا اینکه اگر هک شده است و شامل ویروس است را به شما اعلام می کند. یکی از این سایت های اسکن آنلاین، ویروس توتال هست که لینک فایل و یا لینک سایت خود را برای جستجو به آن می دهید، و آن با موتورهای آنتی ویروسی که دارد کلیه بخش ها را بررسی و امنیت سایت شما را گزارش می دهد.

سایت دیگر Sucuri(سوکوری) نام دارد که آن نیز امنیت سایت شما را بررسی می کند و اگر موردی در آن باشد برایتان نمایش خواهد داد. سایت ویروس توتال و سوکوری از مراجع اصلی برای بررسی امنیت می باشند و می توانید از آن‌ها را برای بررسی سایت استفاده نمایید.

شناسایی سایت هک شده در سایت سوکوری

شناسایی سایت هک شده در سایت سوکوری

کاهش سرعت سایت، یکی دیگر از علائم هک شدن سایت

یکی از نشانه های سایت هک شده افت شدید سرعت آن می باشد. اگر به یکباره متوجه کاهش سرعت سایت خود شدید و این کاهش سرعت برای شما عادی و طبق روال گذشته نبود، احتمال این است که فایل های آلوده به سایت شما تزریق شده باشد. البته هر کاهش سرعت موقتی را نباید فوراً به هک ربط داد، گاهی وقت‌ها شرکت های هاست در حال تغییراتی هستند که این مشکلات ایجاد می شود، گاهی هم نصب افزونه یا سرعت اینترنت شما پایین است که این مشکل ایجاد می شود.

اگر احیاناً کاهش سرعت سایت برای شما عجیب بود، از سایت هایی که در پاراگراف قبلی برای اسکن سایت معرفی کردیم می توانید استفاده نمایید. و توسط آن‌ها می توانید سایت خود را مورد اسکن امنیتی قرار داده و نتیجه دقیق‌تری را به دست آورید.

ایجاد پاپ آپ در سایت

در صورتیکه وارد سایت خود شدید و مشاهده کردید که یک پنجره بصورت پاپ آپ(Pup-Up) در سایت باز می شود که شما آن را ایجاد نکرده اید و از آن هم خبر ندارید، این پنجره حتماً یک پاپ آپ است که توسط هکرها در سایت شما برای مقاصد و نیت خاصی ایجاد شده است. در این صورت با یکی از نشانه های سایت هک شده در وبسایت خود مواجه شدید که پیشنهاد می شود به سرعت نسبت به بررسی و پاکسازی آن اقدام نمایید.

نمایش حروف چینی در نتایج جستجو گوگل

یکی دیگر از مهم‌ترین عواملی که می توانید متوجه شوید که سایت شما هک شده این است که وقتی سایت خود را در نتایج گوگل مشاهده می کنید، برخی از لینک‌های سایت شما بصورت عبارات چینی نمایش داده شده است. عبارت‌هایی که روی نتایج جستجو برخی از لینک‌های سایت شما قرار می گیرد، این مورد از مهم‌ترین دلایلی است که متوجه هک شدن سایت می شوید.

نشانه های هک شدن سایت وردپرس

نشانه های هک شدن سایت وردپرس

ریدایرکت شدن به سایت های دیگر

یکی از سایر مواردی که میتوان با آن سایت هک شده را شناسایی کرد، ریدایرکت سایت به سایت‌های نامربوط و یا مستهجن می باشد. در این حالت وقتی شما وارد سایت آلوده می شوید بعد از گذشت چند ثانیه و یا چند دقیقه به شکل خودکار به سایت‌های دیگری هدایت خواهید شد. این حالت نیز در بین سایت‌هایی که هک شده‌اند به شکل زیاد دیده می شود و مدیران سایت آن را جزو نشانه های اصلی هک شدن سایتشان بیان می کنند.

بسته شدن سایت توسط آنتی ویروس - یکی از نشانه های سایت هک شده

بسته شدن سایت توسط آنتی ویروس – یکی از نشانه های سایت هک شده

محتوای انگلیسی

یکی دیگر از روش‌هایی که هکرها اقدام به استفاده از آن می کنند انتشار محتوای انگلیسی در سایت هک شده می باشد. در این روش بدون اینکه مدیر سایت کاری انجام دهد، در سایتش محتوایی که معمولا نیز انگلیسی می باشند منتشر می شود، این مورد اخیرا توسط برخی از کاربران گزارش شده بود.

ارسال ایمیل اسپم

یکی دیگر از راه‌های شناسایی سایت هک شده این است که هاست به شما اطلاع می دهد از سمت سایتتان ایمیل‌های اسپم زیادی ارسال می شود. در این حالت معمولا هاستینگ سایت شما را معلق می نماید تا این مشکل را رفع نمایید. این حالت معمولا زمانی رخ می دهد که در سایت شما یک بکدور یا درب پشتی که بدلیل نصب افزونه و یا قالبی نامعتبر در سایتتان ایجاد شده است، فعال می گردد و هکر می تواند خراب کاری‌اش را شروع نماید.

سخن پایانی

در این مقاله اصلی‌ترین نکاتی که می توانیم توسط آن‌ها اقدام به شناسایی سایت هک شده کنیم را برای شما بیان نمودیم و امیدواریم این موارد به شما کمک کرده باشد. همواره توصیه می شود جهت پیشگیری از هک شدن سایت نسبت به افزایش امنیت سایت خود اقدام نمایید و نکاتی که باعث افزایش امنیت سایت وردپرس می شوند را رعایت کنید.

درصورتیکه سایت شما دچار آسیب امنیتی شده است، می توانید از خدمات پاکسازی سایت های هک شده و ویروسی که در سایت Configwp ارایه می شود استفاده نمایید تا متخصصین ما به سرعت سایت شما را پاکسازی نمایند.

برچسب ها:

مقالاتی که می تواند مفید باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست