بدون دیدگاه
بلک لیست چیست؟ چرا سایت در لیست سیاه گوگل قرار می گیرد؟

با عرض سلام و احترام خدمت شما کاربران عزیز سایت کانفیگ وردپرس، در این مقاله قصد داریم تا شما را با مفهوم بلک لیست و اینکه چرا سایت ما در بلک لیست موتورهای جستجویی چون گوگل قرار می گیرد آشنا نماییم. پس برای آشنایی با این موارد در ادامه با ما همراه باشید.

بلک لیست یا لیست سیاه گوگل چیست؟

گوگل و سایر موتورهای جستجوگر می خواهند سایت های خطرناک و نامناسب را از نتایج جستجوی خود دور نگه دارند. و هدف آن ها از این کار این است که اطمینان حاصل کنند کاربران از سایت هایی که در نتایج پیدا کرده و بازدید می کنند لذت خواهند برد. بنابراین سایت ها بایستی مرتبط، ایمن و به خوبی طراحی شده باشند تا موتورهای جستجوگر از آن ها استقبال نمایند. و در غیر اینصورت بایستی منتظر جریمه یا عدم نمایش در نتایج جستجو باشند.

لیست سیاه گوگل چیست؟
لیست سیاه گوگل چیست؟

موتور جستجو گوگل روزانه بیش از 10000 سایت را جریمه و مسدود می نماید. این حالت برای سایت هایی که دستورالعمل های Google را نقض کرده یا خطری برای کاربران ایجاد می کنند به عنوان مجازات از طرف گوگل اعمال می شود.

اگر سایت شما در لیست سیاه گوگل قرار گیرد و جریمه شود، احتمالاً چند سوال برایتان پیش خواهد آمد. که چرا گوگل بایستی سایت شما را جریمه نماید؟ و مهمتر از همه اینکه، چگونه می توانید سایت خود را از لیست سیاه گوگل خارج نموده و رتبه قبلی خود را بازگردانی نمایید؟

گوگل به دو صورت سایت شما را در لیست سیاه خودش قرار می دهد. یا اینکه دامنه شما را مسدود می نماید و یا IP سایت شما را در لیست مسدودی های خودش درج می کند. و در هر دو صورت سایت شما جریمه شده و باعث کاهش رتبه سئو سایت شما خواهد گردید.

هنگامی که کاربر وارد سایتی که در بلک لیست گوگل قرار گرفته است وارد میشود پیغامی مبنی بر ناامن بودن سایت مشاهده می نماید همچنین گوگل هشداری به مدیر سایت نیز در این باره ارسال نموده و آن را از وضعیت سایت مطلع می سازد.

سایت هایی که قوانین گوگل را نقض کنند در بلک لیست گوگل قرار می گیرند
سایت هایی که قوانین گوگل را نقض کنند در بلک لیست گوگل قرار می گیرند

چرا سایت در لیست سیاه گوگل قرار می گیرد؟

ربات های موتورهای جستجوگر همواره سایت ها را بررسی می نمایند و براحتی از وضعیت سایت شما آگاه هستند و خیلی بهتر از شما با ساختار و اتفاقاتی که در آن رخ می دهد آشنایی دارند.

گاهی اوقات ممکن است بی آنکه مدیر سایت متوجه شود، سایت هک شده باشد و در آن محتوای مخربی تزریق گشته باشد که این مورد براحتی توسط ربات ها شناسایی شده و درصورت رفع نشدن ممکن است باعث جریمه و مسدودی سایت شما گردد.

روش های مختلفی برای تشخیص اینکه آیا یک سایت هک شده است یا خیر وجود دارد که ما آن ها را بصورت کامل در مقاله ای با عنوان ” چگونه بفهمیم سایت هک شده است؟ ” مطرح نمودیم که می توانید آن را مطالعه نمایید.

یکی از دلایل جریمه شدن سایت توسط گوگل آلوده بودن سایت است
یکی از دلایل جریمه شدن سایت توسط گوگل آلوده بودن سایت است


موارد دیگری که سبب قرار گرفتن سایت در لیست سیاه می شود؟

در زیر موارد دیگری که باعث می شود سایت شما در لیست سیاه گوگل و سایر موتورهای جستجو قرار گیرد درج شده است که پیشنهاد می شود آن ها را مطالعه و یا در سایت خود بررسی نمایید.

1- درج محتوای کپی یا تکراری در سایت

اگر شما محتوای سایر سایت ها را در سایت خود به صورت کپی درج نمایید گوگل براحتی آن را تشخیص می دهد و علاوه بر آن که هیچ ارزشی برای محتوای درج شده قائل نمی شود سایت شما را جریمه کرده و در صورت ادامه این کار آن را در لیست سیاه خودش قرار خواهد داد.

پس همواره دقت نمایید که استفاده از محتوای کپی و تکراری گرچه باعث می شود تا بتوانید سریع در سایت خود مقالات متعددی درج نمایید اما از نظر گوگل این کار غیرمجاز بوده و جریمه خواهد داشت.

2- آپدیت نبودن سایت شما

موتورهای جستجو همواره به دنبال سایت های تازه و بروز هستند و برای سایت هایی که بصورت مداوم و منظم محتوا تولید می کنند ارزش زیادی قائل می شوند. اگر شما بصورت مداوم و منظم مثلا هفته یا روزی یک مقاله محتوا تولید نکنید بنابراین نباید در فکر این باشید که گوگل نیز سایت شما را دوست داشته باشد.

3- استفاده از تبلیغات زیاد

سایت هایی که تبلیغات زیادی دز آن ها وجود دارد از دید کاربران بسیار ناخوشانید می باشند و گوگل نیز تمام تمرکزش بر رضایت کاربران می باشد بنابراین سعی کنید به تعداد مناسب و استاندارد در سایت خود تبلیغ درج نموده زیاده روی نکنید.

4- عدم استفاده از گواهینامه ssl

گواهینامه SSL یا همان https که بتازگی برای گوگل اهمیت پیدا کرده است و یکی از فاکتورهای افزایش سئو سایت می باشد و پیشنهاد می شود که از آن در سایت خود استفاده نمایید. اگر می خواهید بیشتر با گواهینامه SSL آشنا شوید پیشنهاد می شود مقاله ” گواهینامه Ssl چیست؟ ” را مطالعه نمایید. در اینجا نیز می توانید اقدام به تهیه گواهینامه SSL با قیمتی مناسب نمایید.

5- مشکلات مربوط به سرور و هاست

برخی از شرکت های هاست بدلیل عدم استفاده و یا پیکربندی نادرست ماژول های امنیتی مدام مورد آسیب های امنیتی قرار می گیرند و این مورد دائما توسط موتورهای جستجو رصد می شود. این مسائل باعث می شود کلیه سایت هایی که از این گونه هاست ها استفاده می کنند هر لحظه از لحاظ امنیتی دچار مشکل شوند بنابراین موتورهای جستجوگر به آن ها توجه ویژه ای نخواهند داشت. 

همواره پیشنهاد میشود از یک هاست حرفه ای استفاده نمایید و پیشنهاد ما نیز استفاده از مطالعه معرفی بهترین هاست وردپرس در ایران + توضیحات کامل است.

6- عدم توجه به امنیت سایت

امنیت هر سیستمی مهم ترین فاکتور برای رشد و حفاظت از آن می باشد. و اگر شما به عنوان مدیر سایت به مسائل امنیتی توجه نکنید احتمال اینکه سایت شما هر لحظه مورد آسیب قرار گیرد بسیار بالا می رود. پس پیشنهاد می شود به افزایش امنیت سایت خود توجه ویژه ای داشته باشید و آن را در اولویت قرار دهید.

7- استفاده از ترافیک جعلی

گوگل براحتی تشخیص می دهد که آیا بازدیدکنندگان سایت شما واقعی هستند یا خیر و اینکه از چه لینک هایی ترافیک و بازدیدکننده دریافت می کنید. مثلا اگر سایت شما به تازگی تاسیس شده باشد و شما از یک سایت با رنک بالا بک لینک بگیرید گوگل این را متوجه شده و سایت شما را جریمه خواهد کرد.

8- نام نامناسب دامنه

انتخاب نام مناسب و استاندارد برای دامنه سایت بسیار مهم می باشد. دامنه هایی با نام های طولانی و کاراکترهای مختلف نه توسط کاربران مورد استقبال قرار می گیرند و نه توسط موتورهای جستجوگر، بنابراین سعی نمایید دامنه مناسبی را برای سایت خود انتخاب نمایید.

چگونه بفهمیم سایت در لیست سیاه گوگل قرار گرفته است؟

زمانی که سایت شما در لیست سیاه قرار بگیرد از طرف گوگل به شما پیغامی جهت آگاه سازی شما ارسال خواهد شد که می توانید آن را در گوگل کنسول مشاهده نمایید. اما یکسری سایت ها نیز هستند که سایت شما را بررسی می کنند.

نظیر سایت sucuri که سایت را از لحاظ امنیتی و وضعیت لیست سیاه بررسی می نماید. برای بررسی سایت خود روی این لینک کلیک نمایید تا به وب سایت sucuri هدایت شوید و در آن آدرس دامنه خود را وارد نمایید تا سایت شما را بررسی کند.

بررسی وضعیت سایت در لیست سیاه گوگل در sucuri
بررسی وضعیت سایت در لیست سیاه گوگل در sucuri

حذف سایت از لیست سیاه گوگل؟

با استفاده از روش هایی شما میتوانید سایت خود را از لیست سیاه گوگل خارج نمایید. البته همه این روش ها ممکن است کار ساز نباشد اما بایستی آن ها را بررسی  و یا انجام دهید.

چگونه سایت را از لیست سیاه گوگل خارج کنیم؟
چگونه سایت را از لیست سیاه گوگل خارج کنیم؟

1- بررسی وضعیت امنیتی سایت

ابتدا سایت خود را از لحاظ امنیتی بررسی نمایید و اگر موردی از لحاظ امنیتی در آن مشاهده کردید به سرعت اقدام به پاک سازی سایت خود نمایید و همه فایل های مشکوک و مخرب را از سایت حذف نمایید. اگر در سایت محتوای ناشناس، لینک و یا دیدگاه های اسپم مشاهده می کنید حتما آن ها را برسی و حذف نمایید.

2- مرتب سازی و بروزرسانی سایت

سایت خود را از لحاظ محتوایی بررسی نموده و اگر محتوای کپی و یا تکراری دارید آن ها را اصلاح نمایید. همچنین فرایند محتوا گذاری را نیز نظم و ترتیب بخشیده و بصورت مدوام محتوای جدید در سایت خود منتشر کنید.

3- درخواست بررسی مجدد سایت به گوگل و سایر شرکت ها

بعد از اینکه تمامی مراحل قبل را در سایت خود بررسی و انجام دادید بایستی از داخل گوگل کنسول سایت خود به گوگل درخواست دهید تا سایت شما را مجدد بررسی نمایند و درصورت عدم وجود مشکل آن را از حالت بلک لیست خارج کنند.

دقت نمایید که برخی شرکت های امنیتی نظیر ESET, McAfee, Avira و … نیز سایت های آلوده را شناسایی و مسدود می کنند. به این معنی که اگر سایت شما آلوده بوده و آنتی ویروس ESET یا سایر موارد روی رایانه کاربر فعال باشد بعد از ورود کاربر به سایت شما آنتی ویروس سایت را برایش مسدود می نماید.

برای حل این موضوع نیز بایستی بعد از رفع مشکلات سایت با شرکت های مربوطه تماس حاصل نمایید و به آن ها درخواست بررسی مجدد سایت را ارسال نمایید.

نکته پایانی!

همیشه سعی نمایید از قوانین پیروی کنید زیرا آن ها برای راحتی همه ما وضع شده اند. گاهی فکر می کنیم با زرنگی می توانیم قوانین را دور بزنیم و سریع به نتیجه مورد نظرمان برسیم. اما نمی دانیم که این کار باعث ایجاد مشکلات بعدی و یا حتی نابودی خواهد شد پس بهتر است به تمام قوانین احترام بگذاریم و با صبر ادامه دهیم.

برچسب ها:

مقالاتی که می تواند مفید باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست