2 دیدگاه
محافظت از سایت در برابر نظرات اسپم با Akismet

به نام خدای بزرگ و با عرض سلام خدمت شما عزیزان در این مقاله قصد داریم تا شما را با عملکرد یکی از افزونه های فوق العاده معروف وردپرس آشنا نماییم. Akismet، افزونه ای است که وقتی شما تازه وردپرس را نصب می کنید در بخش افزونه های آن بصورت پیش فرض قرار دارد. برای آشنایی بیشتر با این افزونه امنیتی وردپرس در ادامه همراه ما باشید.

افزونه Akismet چیست؟

هنگامی که شما اقدام به راه اندازی وردپرس می نمایید بصورت پیش فرض افزونه Akismet را در لیست افزونه های وردپرس مشاهده خواهید نمود. در این لحظه شاید از خود بپرسید که این افزونه چه کاربردی می تواند داشته باشد که بصورت پیش فرض روی وردپرس قرار گرفته است؟ حتی گاهی اوقات نیز بلافاصله آن را از سایت خود پاک می کنیم 😉

افزونه Akismet توسط گروه Automattic که یکی از قدرتمندترین گروه های برنامه نویسی در زمینه وردپرس می باشد ارائه شده است. این افزونه از سایت شما در برابر دیدگاه های هرزنامه و اسپم به شدت محافظت نموده و باعث افزایش امنیت سایت وردپرس شما خواهد شد.

کاربرد افزونه Akismet وردپرس چیست؟

سایت های مختلف و متعددی هستند که دیدگاه های بسیار زیادی در زمینه های تبلیغاتی و نامرتبط دریافت می کنند و برای رهایی از شر آن ها از روش ها و افزونه های مختلفی استفاده می نمایند. که یکی از آن ها افزونه Akismet می باشد که نحوه عملکرد این افزونه به این صورت است که وقتی شما دیدگاهی را در سایت خود به عنوان اسپم یا هرزنامه تشخیص می دهید این افزونه آن را شناسایی نموده و سپس این دیدگاه را در دیتابیس خود بعنوان هرزنامه تلقی خواهد نمود و از ارسال آن در سایر سایت ها جلوگیری می کند.
همچنین افزونه وردپرس Akismet تا این لحظه بیش ار 5 میلیون نصب روی سایت های وردپرسی داشته و یکی از محبوب ترین افزونه های موجود برای وردپرس می باشد.

تنظیم و پیکربندی افزونه ضدهرزنامه Akismet

بعد از اینکه افزونه را نصب و فعال کردید در بالای صفحه افزونه ها، کادری مانند زیر نمایش داده میشود که برای شروع پیکربندی افزونه Akismet بایستی روی دکمه آبی رنگ کلیک نمایید.

پیکربندی افزونه اکیسمت
پیکربندی افزونه اکیسمت

بعد از کلیک روی دکمه آبی رنگ به صفحه ای مانند زیر هدایت می شویم که بایستی مانند تصویر روی گزینه مشخص شده کلیک نماییم تا وارد سایت Akismet شده و مراحل دریافت api را انجام دهیم.

راه اندازی افزونه Akismet
راه اندازی افزونه Akismet

در این مرحله بایستی یکی از پلن های این افزونه را انتخاب نماییم. پلن Personal آن رایگان می باشد و بهترین گزینه برای انتخاب است. بنابراین مانند تصویر روی دکمه مشخص شده کلیک نمایید تا وارد مرحله تکمیل اطلاعات شوید.

افزونه ضد هرزنامه وردپرس
افزونه ضد هرزنامه وردپرس

در این مرحله بایستی اطلاعات سایت و ایمیل خود را در فرم مربوطه وارد نمایید. دقت کنید بایستی در قسمت Akismet Personal دکمه را به سمت چپ بکشید و آن را روی 0 تنظیم نموده و روی دکمه پایین صفحه جهت رفتن به مرحله بعدی کلیک نمایید.

افزایش امنیت وردپرس
افزایش امنیت وردپرس

در مرحله بعدی یک کد به ایمیل درج شده در فرم قبل ارسال می شود که بایستی آن را در کادر مشخص شده درج نمایید و آن را تایید کنید تا کلید API شما ساخته شود.

محافظت از اسپم
محافظت از اسپم

بعد از درج کد تایید و ثبت آن مجدد یک ایمیل حاوی کد API برای شما ارسال می شود و شما بایستی این کد را در تنظیمات افزونه درج نمایید تا فرایند اتصال و پیکربندی افزونه بخوبی به پایان برسد و افزونه به دیتابیس جهانی خود متصل گردد.

دریافت API افزونه akismet
دریافت API افزونه akismet

شما بایستی مجدد وارد تنظیمات افزونه شوید و کد API دریافتی را در تنظیمات آن درج نمایید تا مراحل یپکربندی به اتمام رسد. برای این کار مانند تصویر عمل نمایید و روی گزینه مشخص شده کلیک کنید تا کادر جدیدی باز شود و در آن کلید API را درج نموده و روی دکمه اتصال کلیک کنید.

تنظیمات افزونه akismet
تنظیمات افزونه akismet

در نهایت نیز با اتصال API به صفحه ای مانند زیر هدایت می شوید که می توانید تنظیمات این افزونه را مشاهده و در صورت نیاز آن ها را تعییر دهید.

کاربرد افزونه akismet وردپرس
کاربرد افزونه akismet وردپرس

نکته آخر

استفاده از افزونه هایی که باعث افزایش امنیت سایت وردپرس می شوند همواره به مدیران سایت توصیه می شود. Akismet نیز یکی از این افزونه ها می باشد و  نقش بسیار مفیدی در جهت جلوگیری از ارسال نظرات اسپم به سایت شما ایفا می کند. استفاده از این افزونه ها باعث جلوگیری از آسیب های امنیتی نظیر هک شدن سایت وردپرس شما خواهد شد.

برچسب ها:

مقالاتی که می تواند مفید باشد

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست