بدون دیدگاه
کارهایی که بعد از نصب وردپرس باید انجام دهیم

کارهایی که بعد از نصب وردپرس باید انجام دهیم؟ شاید این سوال خیلی از شما که قصد راه اندازی سایت و کسب‌و‌کار اینترنتی خود را با وردپرس دارید بوده باشد. انتخاب وردپرس برای طراحی سایت گزینه بسیار خوبی است. زیرا وردپرس یک سیستم مدیریت محتوای کاملا رایگان بوده و شما به راحتی می توانید سایت خود را با آن طراحی نمایید.

همچنین وردپرس دارای آموزش‌ها و قالب و افزونه‌های بسیار زیادی هست که اکثر آن‌ها بصورت رایگان قابل دریافت و استفاده می باشند. همچنین وردپرس امنیت بسیار خوبی دارد و می توانید از آن با خیال راحت استفاده نمایید. ما در مقاله‌ای با عنوان “آیا وردپرس ایمن است؟ چرا باید از وردپرس استفاده کرد” به صورت کامل دلایل استفاده از وردپرس را شرح دادیم که می توانید آن را مطالعه کنید.

در این مقاله قصد داریم تا کارهایی که بعد از نصب وردپرس باید انجام دهیم؟ را با یکدیگر بررسی نموده و آن‌ها را به شما معرفی نماییم. پس برای آشنایی با این موارد در ادامه همراه ما باشید.

بعد از نصب وردپرس چه کنیم؟

وقتی که شما وردپرس را نصب و راه اندازی می کنید بایستی در ابتدا یکسری تنظیمات را که باعث افزایش امنیت وردپرس و همچنین بهبود عملکرد و سئو آن می شود را روی وردپرس انجام دهید. در ادامه تمام موارد مهمی که می تواند عملکرد سایت شما را بهبود دهد برایتان معرفی خواهد شد و به شکل کامل به پرسش بعد از نصب وردپرس چه کنیم؟ پاسخ می دهیم.

تغییر پیشوند جداول وردپرس

در هنگام نصب وردپرس شما می توانید پیشوند جداول دیتابیس را تعیین نمایید. بصورت پیش فرض مقدار آن wp_ می باشد و پیشنهاد می شود جهت افزایش امنیت سایت وردپرس مقدار آن را تغییر دهید. نگران نباشید اگر شما وردپرستان را راه اندازی کرده باشید باز هم می توانید این مورد را تغییر دهید. پیشنهاد می کنم برای اینکار آموزش “تغییر پیشوند جداول وردپرس” را مشاهده نمایید.

تنظیم پیشوند جداول دیتابیس هنگام نصب وردپرس
تنظیم پیشوند جداول دیتابیس هنگام نصب وردپرس

تنظیم نام کاربری و رمز عبور قوی

برای جلوگیری از هک شدن سایت وردپرس پیشنهاد می شود در هنگام نصب آن از یک نام کاربری و رمز قوی برای حساب خود استفاده نمایید. و هرگز از مواردی مانند admin و یا رمزهایی مثل 12345 که به راحتی قابل تشخیص می باشند در سایت استفاده نکنید. اگر نمی دانید چگونه اطلاعات ورود به پیشخوان وردپرس را تغییر دهید پیشنهاد می کنم آموزش “تغییر نام کاربری و رمز وردپرس” را مشاهده نمایید.

حذف محتوای پیش فرض

یکی از کارهایی که بعد از نصب وردپرس باید انجام دهیم این است که محتوای پیش فرض وردپرس را پاک کنیم. برای اینکار می توانید از منو پیشخوان به بخش نوشته‌ها و همچنین برگه‌ها رفته و نوشته “سلام دنیا و برگه نمونه” را از روی سایت خود حذف نمایید.

تنظیم پیوندهای یکتا

در وردپرس شما می توانید ساختار لینک‌های سایتتان را تنظیم کنید. مدرسان سئو همواره توصیه می کنند پیوندهای یکتای وردپرس را روی نام نوشته تنظیم نماییم تا سئو سایت از لحاظ ساختار لینک‌ها در بهترین وضعیت قرار گرفته باشد. برای تغییر پیوند یکتا کافیست از منو پیشخوان به تنظیمات و سپس پیوندهای یکتا بروید و گزینه نام نوشته را انتخاب و روی ذخیره کلیک نمایید.

راه اندازی افزونه ضدهرزنامه

بعد از نصب وردپرس اگر به بخش افزونه‌های آن بروید می بینید که دو افزونه به نام “ضد هرزنامه” و “سلام عزیزم” بصورت پیش فرض همراه با وردپرس در سایت شما نصب شده‌اند. در ابتدا افزونه سلام عزیزم را از سایت خود حذف نمایید، زیرا این افزونه کاربردی ندارد. اما بایستی برای محافظت سایت از دیدگاه‌های اسپم افزونه ضد هرزنامه را فعال و پیکربندی نمایید. برای آشنایی کامل با افزونه ضدهرزنامه پیشنهاد می شود مقاله “آموزش افزونه ضد هرزنامه Akismet” را مشاهده نمایید.

تنظیم عنوان سایت

یکی دیگر از کارهایی که بعد از نصب وردپرس باید انجام دهیم تنظیم عنوان سایتمان است، انجام این کار و انتخاب عنوان مناسب برای بهبود سئو بسیار توصیه می شود. برای این کار کافیست از منو پیشخوان به تنظیمات و سپس عمومی بروید و در صفحه باز شده می توانید عنوان و توضیحات سایت خود را تنظیم نمایید.

بررسی ایمیل سایت

در تنظیمات وردپرس می توانید بررسی کنید که ایمیل سایت چه چیری تنظیم شده است و بررسی کنید که حتما ایمیلتان به درستی درج شده باشد تا بتوانید اعلاناتی که وردپرس ارسال می کند را دریافت نمایید. برای مدیریت ایمیل وردپرس از منو پیشخوان به تنظیمات و سپس عمومی رفته و در این صفحه می توانید ایمیل فعلی را مشاهده کنید.

از موتورهای جستجو بخواهید سایت را بررسی و ایندکس نکنند

اقدام بعدی که باید بعد از نصب وردپرس آن را انجام داد این است که به موتورها جستجو بفهمانید که سایت ما در حال ساخت و طراحی می باشد و فعلا محتوای آن را ایندکس نکنند. برای این کار از منو پیشخوان به تنظیمات و سپس خواندن بروید و در انتهای این صفحه می توانید تیک گزینه “از موتورهای جستجو درخواست کن تا محتوای سایت را بررسی نکنند” را بگذارید تا سایت شما در حین طراحی در موتورهای جستجو ایندکس نشود.

فعال کردن عضویت در وردپرس

اگر می خواهید در سایتتان عضویت داشته باشید بایستی وضعیت آن را بررسی نمایید و آن را فعال کنید تا کاربران بتوانند در سایت شما عضو شوند. برای این کار از منو از منو پیشخوان به تنظیمات و بعد عمومی بروید، در این بخش می توانید گزینه “هر کسی می‌تواند نام‌نویسی کند” را جهت فعالسازی عضویت در سایت انتخاب نموده و روی دکمه ذخیره کلیک نمایید، همچنین شما می توانید نقش کاربری پیش فرض کاربران جدید را نیز تعیین نمایید.

فعال کردن عضویت در وردپرس
فعال کردن عضویت در وردپرس

حذف قالب‌های پیش فرض وردپرس

مورد بعدی این است که قالب‌های بدون استفاده که در بعد از نصب وردپرس در سایت اضافه می شوند را حذف نمایید. برای این کار کافیست از منو پیشخوان به قسمت نمایش و سپس پوسته‌ها مراجعه نمایید و موارد بلااستفاده را حذف کنید.

حذف قالب‌های پیش فرض وردپرس
حذف قالب‌های پیش فرض وردپرس

تنظیم صفحه اصلی سایت

با راه اندازی وردپرس یک صفحه ساده بعنوان صفحه اصلی سایت شما نمایش داده می شود. بایستی این صفحه را تغییر دهید و یک برگه بسازید و آن را طراحی نموده و سپس به عنوان صفحه نسخه سایت خود آن را فعال نمایید. برای این کار کافیست از منو پیشخوان به تنظیمات و سپس خواندن مراجعه نموده و برگه نخست سایت را مانند تصویر زیر انتخاب نمایید. در قسمت “برگه نوشته‌ها” نیز می توانید برگه‌ای را برای صفحه وبلاگ سایت خود تنظیم کنید.

تنظیم صفحه اصلی سایت در وردپرس
تنظیم صفحه اصلی سایت در وردپرس

نصب افزونه‌های سئو

مورد مهم دیگر نصب و راه اندازی افزونه‌های ارایه شده در زمینه سئو بر روی وردپرس می باشد. افزونه‌هایی مانند یواست سئو و یا رنک مث گزینه مناسبی در این زمینه می باشند و امکانات بهتری نسبت به سایر افزونه‌های سئو ارایه کرده‌اند. در این بین افزونه رنک مث قابلیت‌های بیشتری نسبت به یواست سئو معرفی نموده است و کاربران را به سمت خودش جذب نموده است.

ساخت فرم‌های تماس

یکی از مهم‌ترین مواری که بایستی در هر سایتی آن را استفاده نمود فرم‌های تماس می باشند. زیرا تنها راه ارتباطی بین کاربران سایتتان با شما خواهد بود و از این طریق می توانند با شما در ارتباط باشند. برای ساخت فرم تماس از افزونه‌هایی مانند فرم تماس 7، گرویتی فرم، WPForms و … می توانید استفاده نمایید.

اتصال سایت به گوگل سرچ کنسول و گوگل آنالیتیکس

یکی از کارهایی که بعد از نصب وردپرس باید انجام دهیم که بسیار مهم بوده و بایستی انجام شود ثبت سایت در گوگل سرچ کنسول و همچنین گوگل آنالیتیکس می باشد که برای سئو سایت بسیار بسیار مهم و حیاتی بوده و توصیه می شود آن را جزو مسائل الویت‌دار سایت خود قرار داده و با دقت انجام دهید.

گواهینامه SSL

گوگل عملا فعال بودن گواهینامه ssl در یک سایت را یک امتیاز مثبت برای آن سئو آن سایت تلقی می کند. از طرفی کاربران نیز از سایت‌هایی که گواهینامه اس اس ال دارند خرید و یا بازدید می کنند و توصیه می شود در ابتدای طراحی نسبت راه اندازی گواهینامه اس اس ال اقدام نمایید. همچنین برخی از هاست‌ها نیز اقدام به ارایه گواهینامه ssl رایگان می کنند و می توانید از هاست خود بخواهید این مورد را برایتان فعال نماید.

شاید یک سوال در ذهنتان پیش آید که تفاوت اس اس ال رایگان و غیر رایگان در چیست، که برای پاسخ به این سوال پیشنهاد می شود مقاله “تفاوت اس اس ال ssl رایگان و غیر رایگان” را مطالعه نمایید.

ارتقا نسخه PHP

برای اینکه قالب و افزونه‌هایی که در ادامه روی وردپرس نصب می نمایید بخوبی کار کنند و حداکثر کارایی و عملکرد خودشان را داشته باشند. پیشنهاد می شود نسخه PHP هاست خود را افزایش داده و حداقل روی 7.2 تنظیم نمایید.

نصب نکردن افزونه‌های زیاد

برخی از مدیران سایت‌ها می خواهند در سایت خود قابلیت‌های مختلفی داشته باشند. مثلا می خواهند در سایتشان یک بازی نیز برای کاربران اجرا نمایند تا در واقع کاربر را مجذوب سایت خود کنند 😴 یا مواردی از این دست که واقعا کاربردی در یک سایت ندارند. و برای داشتن هر کدام از آن‌ها نیاز به نصب افزونه می باشد و همین موضوع باعث مشکلاتی مانند کاهش سرعت سایت، تداخل افزونه‌ها، هک شدن سایت وردپرس و… می گردد.

بنابراین نیازی نیست در سایت خود افزونه‌های متعددی نصب نمایید و هر نوع قابلیتی را در سایت خود ارایه کنید با اینکار قطعا کاربران از سایت شما فراری می شوند. کاربران همواره سرعت و سادگی کار با سایتتان را دوست خواهند داشت 😊.

بکاپ گیری از سایت وردپرس

برای بالا بردن امنیت سایت وردپرس خود همیشه پیشنهاد می شود از سایت خود بکاپ گیری نمایید. روش‌های مختلفی برای بکاپ گیری از سایت وردپرس وجود دارد. در زیر چندین مقاله که این روش‌ها در آن‌ها به صورت کامل توضیح داده شده برایتان درج گردیده است.

استفاده از افزونه‌های امنیتی

یکی از اقداماتی که بعد از نصب وردپرس باید انجام شود نصب و پیکربندی افزونه‌های امنیتی روی وردپرس می باشد. در زمینه امنیت وردپرس افزونه‌های زیادی بصورت رایگان و یا غیر رایگان معرفی شده است و شما می توانید از آن‌ها استفاده نمایید. برخی از معروف‌ترین افزونه‌های امنیتی عبارتند از: وردفنس، آیتمز، امنیت فراگیر وردپرس، سوکوری و… که استفاده از هر کدام تا حد زیادی سبب افزایش امنیت سایت وردپرس شما می گردد.

حفاظت از فایل های مهم وردپرس

بعد از نصب وردپرس برای افزایش امنیت و جلوگیری از هک شدن وردپرس بایستی فایل های مهم وردپرس را تشخیص داده و از آن‌ها محافظت نمایید. ما در مقاله ای با عنوان “حفاظت از فایل های مهم وردپرس” این فایل‌ها و روش حفاظت از آن‌ها را برای شما معرفی کردیم که می توانید آن را مطالعه نمایید.

عدم استفاده از محصولات نامعتبر

خیلی از کاربران برای اینکه هزینه کمتری بپردازند اقدام به نصب افزونه و یا قالب از سایت‌های نامعتبر و غیر رسمی می نمایند. این کار ممکن است به امنیت سایت شما آسیب زیادی وارد کند زیرا ممکن است این محصولات نال شده باشند. بنابراین پیشنهاد می شود این موارد را از مخزن وردپرس و یا سایت‌های معتبر تهیه و در سایت خود استفاده نمایید.

افزایش سرعت وردپرس

روش‌های مختلفی برای افزایش سرعت وردپرس وجود دارد. اما معمولا با استفاده از قالب و افزونه‌های مناسب می توان تا حدودی سرعت را بهبود بخشید. همچنین پیشنهاد می شود افزونه‌های زیادی روی سایتتان نصب و راه اندازی نکنید و تنها برای قابلیت‌های مهم از افزونه‌ها استفاده نمایید. همچنین می توانید تصاویر خود را نیز در سایت‌هایی نظیر compressjpeg.com فشرده نموده و بعد آن‌ها را در سایت خود آپلود نمایید. استفاده از افزونه‌های کش مانند راکت یا بهینه ساز خودکار نیز میتواند در افزایش سرعت سایت شما بسیار مناسب باشد.

سخن پایانی

با انجام موارد فوق می توانید تا حد زیادی سایت خود را بهینه نمایید و امنیت و عملکرد آن را بهبود بخشید. امیدواریم مقاله کارهایی که بعد از نصب وردپرس باید انجام دهیم؟ برای شما مفید بوده و توانسته باشیم موارد اصلی را برای شما مطرح نموده باشیم، خوشحال می شویم نظرات خود را در بخش دیدگاه‌ها برای ما ارسال نمایید.

مقالاتی که می تواند مفید باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست