2 دیدگاه
جلوگیری از کش شدن نقشه سایت

کانفیگ وردپرسی های عزیز، وقت شما بخیر، امروز با آموزش جلوگیری از کش شدن نقشه سایت که یکی از مهم ترین مقاله های سایت است، در خدمت شما هستیم. این مقاله از پربازدید های سایت yoast است که در در زمینه بهبود رتبه سایت در گوگل فعالیت می کند. حتماً این مقاله را با دقت مطالعه نمایید.

هیچ کس دوست ندارد محتوای اختصاصی که در سایت منتشر می‌کند، توسط افراد دیگر کپی شود و این باعث شود که حتی گوگل هم به سایت اصلی منتشر کننده نمره منفی سئو بخاطر محتوای تکراری دهد. برای این موضوع مهم، با ما همراه باشید. 

روش جلوگیری از کش شدن نقشه سایت در گوگل یکی از مهم ترین موارد در سئو سایت است که اگر به آن دقت نداشته باشید، محتوای اختصاصی که شما در سایت منتشر می کنید، گوگل آن را برای شما کپی حساب کرده و نمره منفی می‌دهد.

آموزش کامل جلوگیری از کش شدن نقشه سایت sitemaps

در آموزش کامل جلوگیری از کش (cache) شدن نقشه سایت sitemaps به این پرسش پاسخ داده می شود که برخی از کاربران گلایه می کنند که چرا محتوای اختصاصی که ما منتشر می کنیم و توسط سایت های دیگر هم منتشر می شود، اما گوگل به ما ارور محتوای تکراری می دهد؟

ابتدا باید در مورد نقشه سایت توضیح داده شود.

نقشه سایت sitemap چیست؟
نقشه سایت sitemap چیست؟

نقشه سایت (sitemaps) چیست؟

نقشه سایت در واقع یک راهنما برای موتور های جستجوگر است که زمانی که شما هر محتوای جدید منتشر می کنید، آدرس آن محتوا از سایت شما در فایلی به اسم sitemap_index.xml در سایت شما قرار می گیرد.این فایل را افزونه های سئو ایجاد می‌کنند. این فایل هم از فایل های مهم سایت است که به گوگل نقشه ای از محتواهای سایت برای ایندکس کردن دقیق تر می دهد. 

توضیح دیگر اینکه نقشه سایت (sitemaps) چیست؟ را می توان اینطور عنوان کرد که این فایل یک لیست از همه لینک ها و صفحات سایت شما را بصورت دسته بندی شده و منظم به موتور های جستجوگر ارائه می کند.

در این فایل یک نمودار سازمانی یا XML به صورت سلسله مراتبی به یکدیگر وصل شده اند و دستورالعمل هایی را برای خزیدن موتورهای جستجو در سایت ارائه می کنند.

سایت مپ sitemap
سایت مپ sitemap

روش جلوگیری از کش شدن sitemaps سایت

در بسیاری از افزونه های کش، نقشه سایت هم بصورت پیش‌فرض کش می شود. زمانی که sitemaps یا همان نقشه سایت کش شود، این فایل بروز رسانی نمی شود و گوگل که از این طریق به لینک های جدید سایت شما دسترسی دارد، از آخرین محتوا ها و لینک های سایت شما بی خبر می ماند.

زیرا این فایل عملاً تغییری نکرده است و تا زمانی که مجدد کش سایت خالی نشود، لیست فایل sitemap_index.xml بروز رسانی نمی‌شود.

برای حل این مشکل باید در تنظیمات افزونه کش، فایل sitemap_index.xml را از کش شدن مستثنا کرد. در هر افزونه روش این کار متفاوت است که ما در ادامه این مورد را بر روی همه افزونه های کش توضیح داده ایم. برای شماهده تنظیمات، لطفاً پلاگین cache خود را در زیر انتخاب کنید.

خارج کردن نقشه سایت از افزونه کش
خارج کردن نقشه سایت از افزونه کش

جلوگیری از کش شدن نقشه سایت در افزونه W3 Total Cache

در افزونه W3 Total Cache بصورت پیش‌فرض فایل sitemap_index.xml نقشه سایت کش نمی شود. البته شما می توانید این مورد را در تنظیمات افزونه فعال نمایید. این کار پیشنهاد نمی شود.

برای اینکه به هیچ عنوان فایل نقشه سایت در افزونه W3 Total Cache کش نشود، کد زیر را در مسیر هرگز صفحات را کش نکن، قرار دهید. (Never minify the following pages). این مسیر در Performance > Minify > Advanced قرار دارد. کد زیر باید در محل مشخص شده قرار گیرد.

sitemap(_index)?\.xml(\.gz)?
[a-z0-9_\-]*sitemap[a-z0-9_\-]*\.(xml|xsl|html)(\.gz)?
([a-z0-9_\-]*)?\.xml

جلوگیری از کش شدن نقشه سایت در افزونه W3 Total Cache
جلوگیری از کش شدن نقشه سایت در افزونه W3 Total Cache

جلوگیری از کش شدن نقشه سایت در افزونه WP Super Cache

در افزونه WP Super Cache برای جلوگیری از کش شدن نقشه سایت به تنظیمات رفته و بر روی WP Super Cache کلیک نمایید وارد تنظیمات تب پیشرفته (Advanced) شوید. کد زیر را در بخش مشخص شده در تصویر زیر که با متن “Add here strings (not a filename) that forces a page not to be cached” مشخص شده است، وارد نمایید.

index\.php
sitemap(_index)?\.xml(\.gz)?
[a-z0-9_\-]*sitemap[a-z0-9_\-]*\xml|xsl|html)(\.gz)?
([az0-9_\-]*?)sitemap([a-z0-9_\-]*)?.xml

جلوگیری از کش شدن نقشه سایت در افزونه WP Super Cache
جلوگیری از کش شدن نقشه سایت در افزونه WP Super Cache

جلوگیری از کش شدن نقشه سایت در افزونه WP Rocket

برای جلوگیری از ذخیره نقشه سایت توسط افزونه راکت (WP Rocket) وارد، از بخش تنظیمات > بر روی گزینه WP Rocket کلیک نمایید. وارد بخش قوانین پیشرفته (Advanced Rules) شوید. در “قسمت هرگز URL ها را کش نکنید” یا همان Never Cache URL(s) ، کد های زیر را مانند تصویر در بخش مربوطه قرار دهید.

جلوگیری از کش شدن نقشه سایت در افزونه WP Rocket
جلوگیری از کش شدن نقشه سایت در افزونه WP Rocket

جلوگیری از کش شدن نقشه سایت در سایر افزونه‌ها

در صورتی که از افزونه های نام برده شده در بالا استفاده نمی کنید، برای جلوگیری از کش شدن نقشه سایت خود، از پشتیبان افزونه این مورد را سوال نمایید و یا اینکه در خواست خود را در بخش دیدگاه ارسال نمایید تا ما آن را بررسی کرده و به شما پاسخ دهیم.

نتیجه‌گیری کلی

بسیاری از ما که در دنیای وب فعالیت داریم، به این مسائل مهم توجه نداریم. مواردی که شاید اصلاً مهم به نظر نرسد اما باعث می شود که تمام تلاش هایی که در سایت می کنیم بی نتیجه باشد.

در صورتی که این مقاله از سایت کانفیگ وردپرس که در زمنیه خدمات تخصصی کانفیگ امنیتی وردپرس فعالیت می کند برای شما مناسب بود، آن را با دوستان خود نیز به اشتراک بگذارید.

برچسب ها:

مقالاتی که می تواند مفید باشد

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست