1. صفحه اصلی
  2. امنیت
  3. هات لینکینگ (Hotlinking) چیست؟ روش های جلوگیری از سرقت پهنای باند

هات لینکینگ (Hotlinking) چیست؟ روش های جلوگیری از سرقت پهنای باند

دسته بندی:
امنیتعمومیهاست
بدون دیدگاه
روش های جلوگیری از سرقت پهنای باند

در ادامه سری مقالات افزایش امنیت سایت قصد داریم شما را با مفهوم سرقت پهنای باند یا Hotlinking آشنا نماییم. اگر شما در سایتتان از تصاویر یا ویدیوهای جذابی استفاده کرده باشید ممکن است بعضی از افراد بخواهند محتوای شما را کپی کرده و در سایتشان به نمایش در آورند. در این حالت کاربر متون محتوای سایت شما را کپی کرده و در سایتش قرار می دهد و سپس تصاویر و ویدیوهایی که شما استفاده کردید را نیز دانلود کرده و در سایت خود آپلود نموده و در محتوایی که از شما کپی کرده قرار می دهد، در این حالت درست است محتوای سایت شما کپی شده، اما پهنای باند سایت شما آسیب خاصی نخواهد دید.

حالت دیگری نیز وجود دارد که در آن کاربر متون سایت شما را کپی می کند و در سایت خودش قرار می دهد اما فایل های تصویری و ویدیویی که در محتوای شما وجود دارد را دانلود و در هاست خودش آپلود نمی کند، بلکه لینک تصاویر و ویدیوهای محتوای شما را بصورت مستقیم در محتوای خودش قرار می دهد تا این موارد از سایت شما فراخوانی شده و در سایتش نمایش یابند، در این حالت از منابع و ترافیک سایت شما برای نمایش این محتوا در سایت کاربر استفاده خواهد شد که به آن Hotlinking گفته می شود.

برای آشنایی بیشتر با این مبحث و همچنین معرفی روش های جلوگیری از Hotlinking و سرقت پهنای باند در ادامه با ما همراه باشید …

Hotlinking یا سرقت پهنای باند چیست؟

در توضیحات ابتدایی با مفهوم Hotlinking آشنا شدیم و فهمیدیم که سایر سایت ها چگونه می توانند از ترافیک سایت ما سوءاستفاده کرده و تصاویر و ویدیوهای موجود روی سایت ما را در سایت خودشان قرار دهند تا از منابع هاست ما برای نمایش این موارد در سایتشان استفاده نمایند. به این ترتیب، هر بار که کاربران از سایتی بازدید می کنند که دارای لینک های مستقیم به تصاویر و ویدیوهای سایت ما می باشد، از پهنای باند سایت ما استفاده خواهند شد. و هرچه تعداد این افراد بیشتر باشد زودتر پهنای باند سایتمان تمام می شود.

مفهوم هات لینکینگ یا Hotlinking
مفهوم هات لینکینگ یا Hotlinking

خیلی از افراد از این موضوع آگاهی ندارند که این اقدام آن ها می تواند چه مشکلی برای سایت منبع ایجاد نماید و برخی نیز از این موضوع آگاه هستند اما به سبب تنبلی دست به این کار و استفاده منابع سایر سایت ها می زنند.

اما چرا Hotlinking یک کار نادرست می باشد:

  • این کار غیراخلاقی و غیرقانونی است – مگر اینکه مشخص شده باشد استفاده از محتوا آزاد بوده و همه می توانند آن را نشر دهند.
  • باعث فشار بر سرور سایت اصلی خواهد شد – زیرا برای نمایش رسانه ها در سایر سایت ها درخواست ها بایستی به سایت اصلی ارسال شوند.
  • باعث آسیب به سئو سایت اصلی می شود – با افزایش درخواست ها طبیعتا سرعت سرور و سایت کاهش یافته که باعث افت سئو می شود.
  • هزینه های سایت منبع را افزایش می دهد – با استفاده زیاد از پهنای باند ممکن است نیاز باشد سایت اصلی پهنای باند بیشتر تهیه کند.

چگونه بفهمیم پهنای باند هاست به سرقت رفته است؟

برای اینکه بفهمیم آیا از تصاویر و ویدیوهای سایت ما در جایی استفاده می شود یا خیر کافیست از گوگل عزیز کمک بگیریم. وارد بخش جستجوی تصاویرگوگل شده و در آن عبارت inurl: YourDomain -site:YourDomain را جستجو نمایید، توجه کنید بجای مقادیر YourDomain بایستی آدرس دامنه خود را درج کنید.

این عبارت به گوگل می گوید سایت هایی که در آن از آدرس دامنه ما استفاده شده است (به جز سایت خودمان) را به نمایش درآورد. در تصویر زیر نمونه ای از نحوه جستجو و همچنین دامنه های یافت شده برایتان قرار گرفته است:

دزدی پهنای باند با استفاده از Hotlinking
دزدی پهنای باند با استفاده از Hotlinking

چگونه از سرقت پهنای باند یا Hotlinking جلوگیری کنیم؟

حالا که متوجه سرقت پهنای باند سایت خود شدیم بایستی به فکر روشی برای جلوگیری از این حالت باشیم. در ادامه روش هایی که می توانند تا حد زیادی از این موضوع جلوگیری کنند را برایتان شرح دادیم و می توانید از این روش ها در سایت خود استفاده نمایید.

استفاده از افزونه های وردپرس

یکی از روش هایی که توسط آن می توانیم از سرقت پهنای باند سایت وردپرسی خود جلوگیری نماییم استفاده از افزونه های امنیتی است. در تنظیماتی که افزونه “امنیت کامل وردپرس و فایروال” ارایه کرده است، گزینه ای برای جلوگیری از سرقت پهنای باند وجود دارد که می توانید مانند تصویر آن را فعال نمایید.

تنظیمات hotlinks در افزونه امنیت کامل وردپرس و فایروال
تنظیمات hotlinks در افزونه امنیت کامل وردپرس و فایروال

مسدود کردن هات لینکینگ در هاست سی پنل

در هاست سی پنل  گزینه ای برای مسدود سازی هات لینکینگ ارایه شده و به شما امکان می دهد تا از هدر رفتن پهنای باند سایت خود جلوگیری نمایید. برای فعال کردن این مورد بایستی وارد هاست خود شده و از بخش Security به قسمت Hotlink Protection یا Hotlink Prevention وارد شوید.

Hotlink Protection در سی پنل
Hotlink Protection در سی پنل

و در صفحه جدید مانند تصویر زیر گزینه Hotlink protection is currently disabled را در حالت Enable یا فعال قرار دهید تا این ویژگی برای سایت شما فعال گردد.

فعالسازی Hotlink در سی پنل
فعالسازی Hotlink در سی پنل

مسدود کردن هات لینک در فایل .htaccess

روش دیگری که می توانیم توسط آن هات لینک ها را مسدود نماییم استفاده از فایل htaccess است. برای اینکار می توانید قطعه کد درج شده در زیر را به انتهای این فایل اضافه نمایید، اگر با فایل htaccess آشنایی ندارید پیشنهاد می کنم مقاله “فایل های مهم وردپرس” را مطالعه نمایید.

RewriteEngine on
RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^$
RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^http(s)?://(www\.)?YourDomain.com [NC]
RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^http(s)?://(www\.)?google.com [NC]
RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^http(s)?://(www\.)?bing.com [NC]
RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^http(s)?://(www\.)?yandex.com [NC]
RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^http(s)?://(www\.)?yahoo.com [NC]
RewriteRule \.(jpg|jpeg|png|gif)$ - [F]

در استفاده از کد فوق به این موارد توجه نمایید:

  • در کد فوق به جای عبارت YourDomain.com بایستی آدرس سایت خود را وارد نمایید.
  • در خط آخر کد فوق پسوندهای jpg|jpeg|png|gif درج شده است و به این معنی هستند که سایر سایت ها نمی توانند این نوع فایل ها را از سایت ما کپی و در سایتشان درج کنند. بنابراین اگر پسوند دیگری را مد نظر دارید می توانید به این بخش اضافه کنید.

تغییر نام فایل های چندرسانه ای

روش دیگری که می توانیم توسط آن استفاده سایر سایت ها از منابع هاستمان را مسدود نماییم تغییر نام فایل های تصویری موجود در سایتمان می باشد که با انجام اینکار لینک هایی که سایر سایت ها از ما برداشتند بی‌اثر خواهد شد. این روش برای سایت هایی که در آن محتوای زیادی وجود دارد توصیه نمی شود و پیشنهاد می شود در ابتدا از روش هایی که در بالا ارایه شده است در سایت خود استفاده نمایید.

مقالاتی که می تواند مفید باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست