معرفی انواع گواهینامه های SSL

قبل خرید ssl لازم است تا در مورد معرفی انواع گواهینامه های SSL و تفاوت گواهینامه های SSL بدانیم تا بسته به شرایط سایت خود از این خدمات استفاده نماییم. کانفیگ وردپرس که اولین سایت ارائه دهنده خدمات امنیت وردپرس است، در این مقاله به توضیح خلاصه ای از ویژگی های هر کدام از مدل های گواهینامه SSL پرداخته است.

اس اس ال بصورت کلی در دو نوع رایگان و غیر رایگان ارائه می شود که در تفاوت اس اس ال ssl رایگان و غیر رایگان بصورت مفصل درمورد آن توضیح داده ایم. در گواهینامه های تجاری و غیر رایگان که معمولاً بصورت یک ساله و یا دو ساله ارائه می شوند مدل های DV – OV – EV – WV -MD و UCC ارائه می شوند و هرکدام از اینها ویژگی خاص خود را دارند که در ادامه در مورد آن توضیح داده ایم.

انواع گواهینامه SSL

سایت sectigo مرجع صادر کننده گواهینامه CA شخص ثالث معتبری است که برای وبسایت های اینترنتی چندین مدل گواهینامه SSL ایجاد و صادر می کند. از بین این چند مدل SSL که در بالا هم به آن اشاره شد، هرکدام سطح متفاوتی از رمزنگاری و امنیت داده ها را برای دامنه سایت فعال می کنند. البته طبیعی است که قیمت صدور هرکدام از این گواهینامه ها هم متفاوت است.

اگر کنجکاو شده اید که کدام نسخه از این مدل ها برای وبسایت شما لازم است تا تهیه شود، هر کدام از اینها را ما بصورت جداگانه در ادامه توضیح داده ایم. لطفاً ماهمراه باشید.

معرفی انواع گواهینامه های SSL
معرفی انواع گواهینامه های SSL

گواهینامه اس اس ال SSL DV (Domain Validated Certificates)

گواهینامه اعتبار سنجی دامنه یا به عبارت دیگر Domain Validated Certificates که بصورت خلاصه SSL DV هم بیان می شود، از بین دیگر نسخه های گواهینامه SSL معروفتر است و بنظر می رسد که درصد نصب این مدل بیشتر از همه نسخه های دیگر است. گواهینامه اعتبار سنجی دامنه یا همان DV از نظر رمزنگاری داده ها از دیگر مدل ها ضعیف تر عمل می کند و قیمت آن نیز کمتر است.

این نوع گواهینامه بیشتر برای سایت های فروشگاهی، خبری، وبلاگی، شخصی و درواقع همه کسب و کارهای کوچک و متوسط استفاده می شود. روش تهیه این نسخه نسبت به دیگر نسخه ها ساده تر است و صرفاً با تایید دامنه که از روش های DNS، با قرار دادن یک فایل برای احراز هویت در هاست است انجام می شود.

روند فعال سازی گواهینامه SSL DV بسیار سریع است و نیاز به مدارک خاصی ندارد. سایت کانفیگ وردپرس در خدمات خود از این نوع گواهینامه برای کاربران استفاده می کند. البته این در صورتی است که کاربر مخصوصاً نیاز به مدل دیگری نداشته باشد.

بطور متوسط در ایران همه سایت ها از این مدل گواهینامه اس اس ال استفاده می کنند و هیچ مشکلی از نظر امنیتی و کیفیت مشاهده نشده است.

تاثیر سئو سایت با نصب SSL نیز با داشتن این مدل از گواهینامه امنیتی مثبت است.

گواهینامه اس اس ال SSL OV (Organization Validated Certificates)

به مدل گواهینامه های SSL OV گواهینامه های معتبر سازمان یا اعتبارسنجی سازمانی هم می گویند. برای اعتبار سنجی کسب و کار از این مدل استفاده می شود و تقریبا مدل رمز نگاری و کیفیت آن نیز مانند مدل SSL EV است. این نسخه دارای اطمینان بهترین نسبت به مدل قبلی است. با داشتن گواهینامه های SSL OV اطلاعات مالک وبسایت هم در نوار آدرس نمایش داده می شود.

از نظر قیمت گذاری، دومین مدل SSL که قیمت بالایی دارد، مدل های SSL OV هستند. یکی از این علت های گرانتر بودن، نمایش اطلاعات مالک دامنه و سایت است که پس از تایید هویت در نوار آدرس نمایش داده می شود. موردی که کمتر حتی در سایت های خارجی مشاهده می شود.

خرید و استفاده از SSL OV به سادگی DV نیست. یک سازمان اطلاعات مالک را بررسی می کند تا اطمینان پیدا کند مالک واقعی شما هستید. از نظر اینکه قفل سبز رنگ اس اس ال (مشکی) در نوار آدرس نمایش داده شود، تفاوتی ندارد که از کدام مدل استفاده نمایید.

گواهینامه اس اس ال SSL EV (Extended Validation Certificates)

گواهینامه اعتبار سنجی گسترده یا همان Extended Validation Certificates که بصورت خلاصه SSL EV بیان می شود، از گرانترین مدل های اس اس ال است. در این مدل هم مراحل احراز هویت مالک دامنه ساده نیست و پس از نصب، ضمن اینکه در همه مرورگر ها نشان httpS را دریافت می کنید، اطلاعات مالک وبسایت را هم در نوار آدرس خواهید داشت. جالبتر این است که اطلاعات شغل و کشور را هم نمایش می دهد.

تفاوت انواع SSL
تفاوت انواع SSL

وبسایت هایی که با اطلاعات محرمانه و بسیار حساس کاربران در ارتباط هستند و در سطح بسیار بالایی فعالیت دارند از این مدل استفاده می کنند. البته مشاهده شده است که برخی سایت هایی که به جمع آوری اطلاعات کاربر پرداخته و کسب و کار آنلاین بزرگی هم دارند، الزاماً از این نسخه SSL استفاده نکرده اند. هر کدام از مرورگر ها طبق تعریف سازنده آنها به شکلی اطلاعات دامنه و مالک را با قفل سبز رنگ (اخیراً مشکی یا سفیده) در نوارد آدرس نمایش می دهند.

هیچ اشکالی ندارد که یک کسب کار آنلاین از نسخه ارزان قیمت SSL DV استفاده کند. این توضیحات برای آشنایی بیشتر شماست.

گواهینامه اس اس ال SSL WV (Wildcard Validation Certificates)

گواهینامه های SSL اعتبار سنجی WV، از نظر عملکرد و رمزنگاری در سطح عالی و قابل قبولی کار می کند و می شود گفت تقریباً مانند همان Domain Validated Certificates است که بصورت معمول همه از آن استفاده می کنند است. تفاوت در این است که با استفاده از این مدل می توان برای زیر دامنه ها بصورت نامحدود SSL نصب کرد. یعنی با استفاده از این نسخه، همه زیر دامنه های سایت هم شامل SSL می شوند و هیچ محدودیتی ندارد.

از نظر قیمت اگر محاسبه شود برای افرادی که نیاز دارند تا سابدامین ها و زیر دامنه های آنها هم شامل SSL باشد، استفاده از Wildcard Validation Certificates مناسب تر و بصرفه تر است. در مثالی باید عرض کنیم که اگر دامنه اصلی سایت شما “configwp.ir” باشد، با تهیه این نسخه از اس اس ال، دامنه های زیر آن یعنی “test.configwp.ir” و “test2.configwp.ir” و “test3.configwp.ir” تا آخر… می تواند شامل پروتوکل امنیتی HTTPS شود.

گواهینامه اس اس ال SSL MD (Multi-Domain SSL Certificate)

گواهینامه اعتبار سنجی چند دامنه یا SSL MD که رمز نگاری قوی دارد، به شما امکانی می دهد که بتوانید تا 100 دامنه مختلف را پوشش دهید. یعنی تنها با یکبار تهیه از این مدل اس اس ال، بخشی بنام Subject Alternative Name (SAN) در اختیار شما قرار می گیرد که تا 100 دامنه اضافه یا حذف نمایید. از نظر اقتصادی برای افرادی که دامنه های سایتشان بسیار زیاد است، این مدل بصرفه است. ضمن اینکه در وقت نیز صرفه جویی می شود.

برای مثال دامنه های زیر را مشاهده نمایید، همه این دامنه ها می توانند با یک بار خرید Multi-Domain SSL Certificate از پروتکا امن Ssl استفاده کنند.

www.configwp.com
www.configwp.in
www.configwp.org
configwp.com
checkout.configwp.com
mail.configwp.com
secure.configwp.org
www.configwp.com
www.configwp.co.uk

گواهینامه اس اس ال SSL UCC (Unified Communications Certificate)

این مورد را گواهینامه های ارتباطات یکپارچه UCC SSL نام گذاری کرده اند که SSL برای چند دامنه است. UCC تقریباً اختصاصی بوده است و در ابتدا فقط سرور هایی مانند Microsoft Exchange و Live Communications می توانستند از آن استفاده کنند. البته اکنون هر فردی که یک سایت دارد می توانید از این مدل استفاده نمایند. بواسطه این گواهینامه می تواند چند دامنه را تنها بایکبار خرید SSL UCC نگاری و ایمن کرد.

گواهینامه اس اس ال SSL UCC
گواهینامه اس اس ال SSL UCC

جمع بندی معرفی انواع گواهینامه SSL

طی بررسی های انجام شده، بنظر می رسد که نیاز به حساسیت چندانی نیست و گوگل هم به مدل SSL سایت کاربران توجهی نمی کند. صرفاً داشتن گواهینامه امنیتی را لازم می داند. البته که در مورد اینکه گواهینامه رایگان باشد و یا غیر رایگان ما در مطلب دیگری در این مورد توضیح داده ایم و اثرات آن را بیان کرده ایم.

در هر صورت اگر تمایل به افزایش امنیت سایت خود دارید، می توانید از خدمات سایت کانفیگ وردپرس نیز استفاده نمایید. جهت خرید SSL کلیک نمایید.

مقالاتی که می تواند مفید باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست