درج کپچا Captcha در وردپرس

در مقاله قبلی با نحوه “محدود کردن تعداد دفعات تلاش برای ورود به پیشخوان” آشنا شدیم. در این مقاله قصد داریم تا با نحوه درج کپچا برای وردپرس آشنا شویم و در سایت سایت خود از این ویژگی استفاده نماییم.

استفاده از کپچا در سایت وردپرس برای بالا بردن امنیت بسیار مفید می باشد و شما می توانید با درج کپچا در سایت وردپرس از مواردی مانند ارسال نظرات اسپم و یا هک شدن سایت جلوگیری نمایید. امروزه هکرها با استفاده از ربات هایی که در اختیار دارند سعی می کنند تا اطلاعات ورود مدیر سایت را شناسایی کرده و توسط آن ها به سایت نفوذ نمایند. یکی از راه‌هایی از این مورد جلوگیری می کند درج کپچا در فرم ورود وردپرس می باشد، با این کار دیگر ربات ها نمی توانند به راحتی سایت شما را مورد تهدید و بررسی قرار دهند.

همچنین در سایت ها معمولا دیدگاه های اسپم زیادی توسط ربات ها ارسال می گردد که شما می توانید با قرار دادن کپچا در فرم دیدگاه های وردپرس به راحتی این موضوع را حل کنید، برای آشنایی با نحوه قرار دادن ریکپچا در وردپرس ادامه آموزش را دنبال نمایید.

درج کپچا برای وردپرس

در ابتدای مقاله توضیحاتی در مورد اینکه چرا باید در سایت از کپچا استفاده نماییم بیان کردیم. مورد دیگری که می توانیم به آن اشاره نماییم جلوگیری از حملات یا کاهش آسیب حملات هکرها به سایت می باشد. گاهی اوقات هکرها با استفاده از حملات DOS یا DDOS و یا حملات بورت فورث اقدام به نفوذ یا آسیب به سایت ها می کنند که استفاده از کپچا در وردپرس می تواند تا حد زیادی جلوی این کار را بگیرد.

کپچا captcha در فرم ورود وردپرس
کپچا captcha در فرم ورود وردپرس

استفاده از کپچا در سایت وردپرس

خوشبختانه با استفاده از افزونه هایی که برای وردپرس ارایه شده است به راحتی می توانیم در سایت خود کپچای گوگل را اضافه نماییم. در این آموزش ما از افزونه reCaptcha by BestWebSoft استفاده می کنیم، این افزونه دارای تنظیمات ساده و در عین حال عملکرد بسیار عالی می باشد و بیش از 200 هزار نصب و فعالسازی را در مخزن وردپرس برای خود ثبت کرده است، در انتهای مقاله نیز لینک دانلود این افزونه برایتان درج شده است.

تنظیمات افزونه reCaptcha by BestWebSoft

بعد از نصب و فعالسازی این افزونه گزینه reCaptcha به منو پیشخوان سایت اضافه می شود که با کلیک روی آن به صفحه‌ای مانند زیر هدایت می شوید که در آن می توانید تنظیمات افزونه را انجام دهید.

درج کپچا برای وردپرس با افزونه reCaptcha by BestWebSoft
درج کپچا برای وردپرس با افزونه reCaptcha by BestWebSoft

همانطور که در تصویر فوق نیز مشاهده می کنید در ابتدا بایستی نسخه ریکپچا(reCaptcha Version) را انتخاب نمایید و سپس بایستی متناسب با گزینه انتخاب شده از گوگل API دریافت نمایید برای دریافت API می توانید روی این لینک کلیک نمایید.

سپس بایستی APIهای دریافتی را در بخش Site Key و Secret Key درج نمایید. بعد از آن و در قسمت Enable reCaptcha for می توانید تعیین کنید که گزینه ریکپجا در کدام یک از فرم‌های وردپرس (فرم ورود، فرم ثبت‌نام، فرم بازنشانی رمز و فرم نظرات) نمایش داده شود، به همین راحتی 😎

استفاده از کپچا در سایت وردپرس
استفاده از کپچا در سایت وردپرس

 سایر تنظیمات افزونه reCaptcha by BestWebSoft

تا الان توانستیم در فرم های وردپرس کپچا را فعال نماییم، اما این افزونه تنظیمات دیگری نیز در همین بخش دارد که در زیر آن ها را معرفی می نماییم.

  • در بخش Appearance می توانید استایل کادر ریکپچا را تعیین نمایید. شما می توانید حالت تیره یا روشن را انتخاب نمایید.
  • در قسمت Hide reCaptcha for می توانید تعیین کنید کپچا برای کدام نقش های کاربری نمایش داده شود. و اگر موردی را انتخاب نمایید کپچا برای آن نقش کاربری نمایش داده نمی شود.
  • در بخش Allow List Notification نیز می توانید یک متن را درج نمایید تا به جای کادر ریکپچا برای کسانی که نیاز به نمایش کپچا ندارند ظاهر می شود.
  • گزینه Advanced Protection به شما اجازه می دهد تا زمانی که کپچا به شکل کامل لود نشده باشد دکمه موجود در فرم در حالت غیرفعال قرار بگیرد.
  • گزینه Disabled Submit Button نیز مانند مورد قبل است، با این تفاوت که کاربر بایستی حتما ریکپچا را کامل نمایید تا دکمه فرم فعال شود (در ریکپچا نسخه دو کاربرد دارد).

سخن پایانی

امیدواریم این آموزش در زمینه امنیت وردپرس برای شما مناسب بوده باشد. اگر سوال یا موردی بود می توانید در بخش دیدگاه ها مطرح نمایید.

 

مقالاتی که می تواند مفید باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست