2 دیدگاه
آموزش بررسی وضعیت سلامت سایت وردپرس

سلامت سایت، همانطور که از نامش مشخص است بخشی است که در آن می توانید وضعیت سایت وردپرس خود را از لحاظ امنیتی و سئو و همچنین عملکرد بررسی نمایید. این بخش به شما این امکان را می دهد تا در سریعترین زمان ممکن اطلاعات مفیدی از نحوه کارکرد سایت خود به دست بیاورید و اگر مشکلی در آن وجود دارد، آن را شناسایی کرده و نسبت به رفع آن اقدام نمایید.

وضعیت سلامت سایت از نسخه 5.2 وردپرس اضافه شده است و با هر آپدیتی که برای وردپرس ارایه می شود به این قسمت نیز تغییرات و امکانات بیشتری اضافه می گردد. هدف وردپرس از اضافه کردن وضعیت سلامت سایت این است که شما به راحتی بتوانید ضعف ها و مشکلات سایتتان را شناسایی نمایید. از طرفی افراد زیادی هستند که در حال استفاده از این سیستم می باشند و اطلاعات تخصصی در زمینه وب ندارند، بنابراین با مراجعه به این بخش می توانند به راحتی موارد و مشکلات مهم و حیاتی که در سایتشان وجود دارد را شناسایی و آن ها را رفع کنند.

چرا باید به سلامت سایت وردپرس اهمیت دهیم؟

اجازه دهید تا یا یک مثال ساده دلیل بررسی سلامت سایت را برایتان روشن نماییم. فرض کنید شما یک خودرو صفر را امروز تحویل گرفتید و همه کارها و سرویس های آن را هم انجام دادید، آیا دیگر به سراغ سرویس کار نمی روید و یا خودرو خود را مورد برسی قرار نخواهید داد؟ جواب این سوال قطعا خیر می باشد، زیرا در صورت عدم بررسی وضعیت خودرو ممکن است با آسیب های جبران ناپذیر و مختلفی مانند مشکلات امنیتی روبرو شوید.

در دنیای وب نیز همین حالت وجود دارد و شما اگر کسب و کار یا سایت خود را را اندازی کردید بایستی به صورت مداوم وضعیت آن را مورد بررسی قرار دهید، و اگر مشکل یا موردی را در آن مشاهده کردید آن را بررسی و نسبت به رفع آن تلاش نمایید تا سایتتان را از مشکلاتی که ممکن است در آینده برایش پیش آید محفوظ نگه دارید. وردپرس نیز برای راحتی کار شما مانند بسیاری از خودروهای روز به قابلیت عیب‌یابی خودکار مجهز شده و شما می توانید با مراجعه به بخش سلامت سایت وردپرس از وضعیت عملکرد آن مطلع شود.

برای مشاهده بخش سلامت وردپرس کافیست از منو پیشخوان به قسمت ابزارها رفته و سپس روی گزینه سلامت سایت کلیک نمایید.

مسیر بخش سلامت سایت
مسیر بخش سلامت سایت

بخش سلامت سایت چه اطلاعاتی در اختیار ما می گذارد؟

همان طور که در توضیحات قبل عرض شد، بخش سلامت وردپرس برای عیب‌یابی و بهبود عملکرد سایت ارایه شده است و برای ما در این بخش اطلاعات مختلفی ارایه شده است. در تب وضعیت نیز می توانیم مشکلات سایتمان را مشاهده نماییم و نسبت به رفع و بهود آن ها اقدام نماییم. برخی از مواردی که در تب وضعیت درج شده اند بسیار مهم بوده و بایستی حتما به آن ها توجه شود و برخی دیگر نیز تاثیر چندانی بر سایت ما نخواهند داشت و صرفا به صورت پیشنهاد ارایه شده است، در ادامه مقاله خطاهایی که در تب وضعیت درج شده و روش حل آن ها برایتان شرح داده می شود.

تب وضعیت سلامت سایت
تب وضعیت سلامت سایت

در تب اطلاعات می توانیم اطلاعات کاملی در مورد وردپرس، محیط سرور، قالب و افزونه‌های سایت، حجم سایت و … را مشاهده نماییم. این تب در واقع اطلاعاتی جامع در مورد بخش های مختلف سایت ما ارایه می کند.

تب اطلاعات در سلامت سایت
تب اطلاعات در سلامت سایت

حل مشکلات سلامت سایت وردپرس

در این قسمت از مقاله می خواهیم کلیه خطاهای موجود در بخش سلامت وردپرس را به شما معرفی نماییم و همچنین نحوه حل یا دلیل نمایش آن ها را به شما توضیح دهیم. مواردی که در این بخش ارایه شده است در سه حوزه امنیت، سئو و عملکرد (کارایی) می باشند و شما می توانید به راحتی آن ها را از یک دیگر تفکیک نمایید. پس برای آشنایی با این موارد پیشنهاد می کنم ادامه مقاله را با ما همراه باشید.

شما پوسته‌هایی منتظر به‌روزرسانی دارید

اگر پوسته هایی که در سایت خود استفاده می نمایید نسخه قدیمی بوده باشند این خطا برای شما نمایش داده می شود که از شما می خواهد کلیه پوسته هایی که در سایت خود دارید و به بروزرسانی نیاز دارند را بروز نمایید. با بروزرسانی پوست های خود این خطا نیز به همین راحتی ناپدید خواهد شد.

سایت شما تنظیم شده است که خطاها را به بازدیدکنندگان سایت نمایش دهد

یکی دیگر از خطاهایی که در بخش سلامت سایت وردپرس نمایش داده می شود این مورد است. منظور این خطا به بیانی ساده این است که حالت دیباگ و اشکال زدایی برای سایت شما فعال می باشد. معمولا وقتی این حالت فعال است خطاها یا وارنینگ ها در سایت برای کاربران قالب مشاهده خواهد بود. رفع این خطا کار بسیار ساده است و کافیست حالت دیباگ را غیرفعال نمایید. اگر با این کار آشنا نیستید پیشنهاد می شود از مقاله “حالت دیباگ یا اشکال زدایی در وردپرس” دیدن فرمایید تا به صورت کامل با این مبحث آشنا شوید.

افزونه‌های پریمیوم نمی‌تواند به‌روزرسانی شود

اگر در سایت خود افزونه هایی استفاده می کنید که رایگان نیستند و از مخزن وردپرس دانلود نشده اند، معمولا این خطا را در سلامت سایت مشاهده می نمایید. دلیل این خطا نیز عدم امکان بروزرسانی این نوع افزونه ها می باشد و شما بایستی به صورت دستی از جایی که افزونه را تهیه کردید نسخه جدید آن را دانلود نموده و افزونه را بروز کنید تا مشکل حل شود.

وب سایت شما از HTTPS استفاده نمی‌کند

اگر در سایت شما گواهینامه ssl نصب و فعال نشده باشد این خطا به شما نمایش داده می شود. این خطا در دسته امنیت قرار گرفته، اما می توان آن را در دسته بندی سئو نیز قرار داد زیرا گوگل به صورت علنی اعلام کرده است که به سایت هایی که دارای گواهینامه اس اس ال باشند اهمیت بیشتری می دهد. برخی شرکت های هاست نیز برروی سرویس هایشان SSL رایگان ارایه می کنند که می توانید با هاست خود در این رابطه تماس بگیرید.

همچنین در سایت کانفیگ وردپرس نیز خدمات نصب و راه اندازی گواهینامه SSL به صورت یکساله و با قیمت مناسب ارایه می شود که می توانید از آن نیز دیدن نمایید. همچنین پیشنهاد می شود مقاله تفاوت بین ssl رایگان و پولی را برای آشنایی بیشتر مطالعه فرمایید. همچنین اگر ssl رایگان دارید و هنوز قفل سایت سبز نیست پیشنهاد می شود آموزش “رفع مشکل سبز نشدن قفل ssl” را مشاهده نمایید تا بتوانید به راحتی آن را حل نمایید.

سایت شما نسخه قدیمی PHP را اجرا می‎کند، که باید به‌روزرسانی شود

این مورد زمانی نمایش داده می شود که نسخه PHP هاست شما کمتر از 7.4 بوده باشد. وردپرس پیشنهاد می کند برای عملکرد سریع و بهینه تر حداقل نسخه PHP 7.4 را در هاست خود فعال نمایید. می توانید از هاست خود بخواهید این کار را برایتان انجام دهند، همچنین خودتان نیز می توانید از داخل هاست خود PHP را تغییر دهید برای اینکار کافیست بسته به نوع هاست خود آموزش های زیر را مشاهده نمایید:

یک یا چند ماژول پیشنهادی وجود ندارند

برای اجرای بهتر وردپرس نیاز به فعال بودن برخی ماژول ها بر روی هاست شما دارد. اگر ماژولی مورد نیازی غیرفعال بوده باشد وردپرس این خطا را در بخش سلامت سایت به شما نمایش می دهد و از شما می خواهد این موارد را فعال نمایید. پیشنهاد می شود این مورد را به هاست خود اطلاع دهید تا موارد را برایتان فعالسازی نمایند.

ماژول پیشنهادی php در سلامت سایت وردپرس
ماژول پیشنهادی php در سلامت سایت وردپرس

شما باید افزونه‌های غیر فعال را پاک کنید

افزونه هایی که در سایت دارید از منابع سایت و سرور شما استفاده می کنند حتی اگر غیرفعال بوده باشند. بنابراین وردپرس از شما می خواهد افزونه های غیرفعال و بلااستفاده را از سایت خود حذف نمایید، با این کار هم استفاده از منابع کمتر می شود و هم خطر آسیب و هک شدن سایت نیز پایینتر خواهد آمد.

شما باید برچسب پیش فرض وردپرس را تغییر دهید

وقتی که وردپرس را به تازگی نصب کنید این خطا در بخش سلامت سایت به شما نمایش داده می شود. مفهوم این خطا این است که شما باید توضیحات پیش فرض وردپرس در عنوان را تغییر دهید. برای این کار کافیست از منو پیشخوان به نمایش و بعد سفارشی سازی مراجعه نموده و در بخش هویت سایت توضیحات پیش فرض بخش معرفی کوتاه وردپرس را ویرایش نمایید.

شما باید برچسب پیش فرض وردپرس را تغییر دهید
شما باید برچسب پیش فرض وردپرس را تغییر دهید

زمان‌بندی یک رویداد دیر شده است

یکی از قابلیت های جذاب وردپرس امکان زمانبندی کردن انتشار محتوا می باشد، یعنی شما می توانید امروز یک محتوا را در سایت خود بنویسید و تنظیم نمایید مثلا در تاریخ و ساعتی خاص در سایت نا انتشار یابد. اما گاهی اوقات بدلایلی ممکن است این مورد بدرستی کار نکند و زمانبندی بخوبی اجرا نشود.

ارسال زمانبندی شده معمولا به وسیله Cron (کرون) صورت می پذیرد، و این موارد نیز معمولا در هاست شما برنامه ریزی می شوند و اگر شما با این خطا در سایت خود مواجه هستید پیشنهاد می شود این مورد را به هاستینگ خود نیز گزارش دهید تا وضعیت Cron ها را بررسی نمایند.

منطقه زمانی پیشفرض PHP نامعتبر است

این خطا مربوط به منطقه زمانی می باشد و مفهوم آن این است که اگر سایت شما در ایران فعالیت می کند منطقه زمانی آن بر روی کشوری دیگر تنظیم شده است و در محاسبه زمان و تاریخ مشکلاتی روی می دهد. ابتدا از منو پیشخوان به تنظیمات –> عمومی بروید و در صفحه باز شده، گزینه زمان محلی را روی تهران و یا UTC+3:30 تنظیم نمایید تا مورد رفع شود.

همچنین گاهی اوقات این مشکل به دلیل تنظیمات افزونه هایی که برای شمسی سازی تاریخ ها در وردپرس استفاده می کنیم روی می دهد که می توانید تنظیمات این افزونه ها را نیز بررسی نمایید.

سایت شما توسط موتورهای جستجو قابل رویت نیست

این مورد به سئو سایت ارتباط دارد و به این معنی است که ربات های گوگل و سایر موتورهای جستجوگر نمی توانند محتوای سایت شما را مشاهده و ایندکس نمایند. برای حل این خطا بایستی از منو پیشخوان –> تنظیمات –> خواندن بروید و تیک گزینه “از موتورهای جستجو درخواست کن تا محتوای سایت را بررسی نکنند” را بردارید تا ربات ها بتوانند محتوای سایت شما را بررسی و ایندکس کنند.

UTF8MB4 پشتیبانی نمی‌شود

این مورد در دیتابیس و ذخیره سازی اطلاعات در آن استفاده می شود و سبب می گردد تا از نویسه ها و کاراکترهایی خاص در هنگام ذخیره و دریافت اطلاعات پشتیبانی کند و وقتی که این حالت در هاست شما فعال نباشد در بخش وضعیت سلامت سایت این خطا نمایش داده می شود. به صوررت پیش فرض این مورد روی اکثر هاستینگ های جدید پشتیبانی می شود و اگر برای شما این خطا هست می توانید از هاست خود بخواهید تا ماژول های مربوطه را بروز نمایند.

سرور SQL به‌روز نیست

این مورد نیز مشابه گزینه قبلی است و شما باید از هاست خود بخواهید تا SQL سرویس شما را به آخرین نسخه بروز نمایند. با بروزرسانی این مورد عملکرد و سرعت اجرای دستورات در سایت افزایش پیدا خواهد کرد.

پرونده‌ها قابل بارگذاری نیستند

اگر هاست شما محدودیتی در آپلود فایل ها اعمال کرده باشد این خطا در سلامت سایت به نمایش درخواهد آمد. پیشنهاد می شود برای رفع این خطا این مورد را به هاست خود گزارش دهید تا اگر محدودیتی اعمال شده است آن را رفع نمایند.

مقالاتی که می تواند مفید باشد

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

  • میلاد عمادی
    19 تیر، 1400 13:49

    درود، من توی سایت های مختلفی دنبال رفع خطای سلامت وردپرس بودم که شما بخوبی اونو مطح کردید

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست