بدون دیدگاه
جلوگیری از کپی محتوا در وردپرس و محدود کردن پرینت و راست کلیک در سایت

اگر شما هم مدیر یک سایت بوده باشید حتما تا به حال به این فکر افتادید که در سایتتان کاری کنید که کاربران نتوانند محتوای سایت شما را کپی و استفاده نمایند. امروزه برخی از سایت‌ها اقدام به درج محتوای کپی از سایر سایت‌ها می نمایند که خود یک نوع دزدی به شمار می رود و معمولا آن‌ها برای این کار به دنبال روش‌های ساده‌ای می گردند که راحت‌ترین روش انتخاب متون و کپی آن‌ها می باشد.

این کار ممکن است برای شما که زمان زیادی را برای نوشتن آن محتوا صرف کرده‌اید بسیار رنج آور باشد. بنابراین بایستی به دنبال روشی باشید تا حداقل این افراد به این سادگی نتوانند محتوای سایت شما را کپی و در سایت خود درج کنند.

در این مقاله که می توانیم آن را در دسته امنیت وردپرس قرار دهیم سعی می کنیم روش‌هایی که باعث جلوگیری از کپی محتوا در وردپرس می شوند را معرفی نماییم. در ادامه دو روش برای این کار معرفی می شود که می توانید یکی از آن‌ها را در سایت خود پیاده‌سازی نمایید.

روش‌های جلوگیری از کپی محتوا در وردپرس

همان طور که در ابتدا عرض شد در این مقاله روش‌هایی که برای جلوگیری از کپی محتوا در وردپرس وجود دارد را به شما معرفی خواهیم نمود. برای جلوگیری از کپی محتوا در وردپرس دو روش وجود دارد:

  1. استفاده از کد css در سایت
  2. استفاده از افزونه‌های جانبی

در این آموزش هر دو روش برایتان توضیح داده می شود و می توانید هر کدام را که می خواهید در سایت خود پیاده‌سازی و استفاده نمایید.

جلوگیری از کپی محتوا در وردپرس با استفاده از کد

این روش بسیار ساده است و شما تنها با درج تکه کد زیر در سایتتان می توانید از کپی محتوا در وردپرس جلوگیری نمایید. برای اینکار ابتدا بایستی از منو پیشخوان به نمایش ==> سفارشی سازی ==> css اضافی بروید.

بخش سفارشی سازی در وردپرس
بخش سفارشی سازی در وردپرس

سپس کد زیر را در این بخش درج نموده و روی دکمه انتشار کلیک کنید تا تغییرات ذخیره شده و در سایتتان اعمال گردند. بعد از این کار دبگر کاربران نمی توانند محتوای سایت شما را انتخاب و کپی کنند.

جلوگیری از کپی محتوا در وردپرس با استفاده از کد
جلوگیری از کپی محتوا در وردپرس با استفاده از کد
* {
  -webkit-touch-callout: none; /* iOS Safari */
  -webkit-user-select: none; /* Safari */
  -khtml-user-select: none; /* Konqueror HTML */
  -moz-user-select: none; /* Old versions of Firefox */
  -ms-user-select: none; /* Internet Explorer/Edge */
   user-select: none; /* Non-prefixed version, currently supported by Chrome, Opera and Firefox */
}

این کد بر روی تمام بخش‌های سایت شما اعمال خواهد شد. اگر می خواهید تنها در یک بخش خاص این قابلیت را داشته باشید می توانید به جای کاراکتر * نام کلاس یا آی دی بخش مورد نظرتان را درج نمایید تا این کد تنها در آن بخش‌ها اجرا گردد.

اگر در سایت خود از افزونه‌های کش و بهینه‌سازی استفاده می کنید برای مشاهده نتیجه بعد از درج کد فوق، حتما کش آن‌ها را خالی نمایید. برای این کار می توانید وارد تنظیمات افزونه شده و کش ذخیره شده را پاک کنید.

جلوگیری از کپی محتوا در وردپرس با استفاده از افزونه

در این روش ابتدا نیاز نصب یک افزونه بر روی سایت وردپرسی خود دارید. ما برای اینکار از افزونه WP Content Copy Protection استفاده می نماییم. در ابتدا باید این افزونه را در سایت خود نصب  و فعال کنید. در انتهای این مقاله لینک دانلود این افزونه برایتان درج شده است که می توانید این افزونه را سریعا دریافت نمایید.

افزونه WP Content Copy Protection قابلیت‌هایی مانند غیرفعال کردن راست کلیک و یا غیرفعال نمودن انتخاب و کپی محتوا با استفاده از کلیدهای Ctrl+A ,Ctrl+C ,Ctrl+X ,Ctrl+S یا Ctrl+V را در اختیار شما قرار می دهد.

با نصب و فعالسازی این افزونه تنظیمات آن به منو پیشخوان اضافه می شود و شما می توانید براحتی با ورود به این موارد را مانند تصویر زیر فعال نموده و روی دکمه ذخیره کلیک نمایید تا در سایت شما اعمال گردند.

افزونه WP Content Copy Protection
افزونه WP Content Copy Protection

اکنون اگر کاربری بخواهد از محتوای سایت شما پرینت بگیرد و یا آن را انتخاب و کپی نماید با پیغامی در سایت مبنی بر “این محتوا محافظت شده است” روبرو خواهد شد.

کلام آخر

امیدواریم این مقاله نیز باعث افزایش امنیت سایت وردپرس شما شده باشد و توانسته باشیم به نحوه احسن آن را برای شما مطرح نماییم. اگر سوال یا موردی بود می توانید در بخش دیدگاه‌های این مقاله مطرح نمایید تا در اسرع وقت پاسخگوی شما باشیم.

مقالاتی که می تواند مفید باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست